Ve věku 79 let zemřel skladatel Jaromír Vogel

foto Ilustrační foto - Hudební skladatel Jaromír Vogel na archivním snímku.

Praha - Ve věku nedožitých 79 let zemřel 2. června hudební skladatel Jaromír Vogel. ČTK o tom dnes za agenturu Vogel Music Agency informoval Martin Kolínský. Vogel byl skladatelem hudby k řadě filmů, televizních inscenací, divadelních her, pohádek, melodramů a muzikálů. Také komponoval ve stylu židovské hudby.

Jaromír Vogel v 60. letech založil čtyřicetičlennou rockovou kapelu Heaven's Angels, která spojovala beatovou skupinu se symfonickým orchestrem. Pro svůj druhý soubor o 75 členech Ala Bohemica nejprve upravoval renesanční hudbu, později začal komponovat svou vlastní ve stylu, který sám nazval Inspirenes (inspirováno renesancí).

V posledních letech se věnoval zejména vážné hudbě inspirované biblickou tematikou a klezmerem, tedy světskou židovskou hudbou. Na objednávku Pražské židovské obce napsal například Juditinu píseň, která zazněla u příležitosti znovuotevření Pinkasovy synagogy. V 90. letech založil orchestr Šarbilach, jehož repertoár byl sestavený převážně z jeho autorské hudby v židovském stylu, ale také z jeho úprav lidových židovských melodií.

V roce 2006 měla premiéru jeho mše Missa Ecumenica v provedení Českého symfonického orchestru. Dílo v hebrejštině a češtině spojilo latinské a pravoslavné liturgické texty, inspirované žalmy, gospelem, instrumentální a etnickou hudbou. Během deseti ročníků mezinárodního festivalu židovské hudby Mazif, který založila a pořádala jeho manželka Blanka Vogelová, se každoročně uskutečnila jedna premiéra jeho nově napsané symfonie.

V roce 2018 to třeba byla skladba Opus pro Franze Kafku, v níž byla symfonicky ztvárněná Kafkova literární díla Zámek, Proces a Proměna. Dalšími tématy těchto Vogelových děl byl třeba britský zachránce převážně židovských dětí Nicolas Winton, spisovatel Arnošt Lustig nebo výročí státu Izrael.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď