Ve věku 70 let zemřela guinejská hudební hvězda Mory Kanté

foto Zpěvák Mory Kanté z Guiney vystoupil 16. června v Praze na Ladronce v rámci dvoudenního 16. ročníku hudebního festivalu world music Respect.

Conakry - Ve věku 70 let zemřel guinejský zpěvák a hráč na koru Mory Kanté, který svými hity jako Yéké Yéké pomohl přiblížit africkou hudbu mezinárodnímu publiku. Informoval o tom dnes web BBC. V minulých letech vystupoval i v Česku.

Kanté zemřel v nemocnici v guinejské metropoli Conakry. Důvodem úmrtí byly podle jeho syna chronické zdravotní problémy.

Kanté se narodil do rodiny griotů, což jsou západoafričtí muzikanti a vypravěči, a přezdívalo se mu "elektronický griot". Výborně také ovládal hru na koru, což je západoafrická harfa.

Poctu zpěvákovi vyjádřila celá řada kolegů z branže. Senegalský muzikant Youssou N'Dour uvedl, že když se o Kantého smrti doslechl, "pocítil obrovské prázdno", zpěváka nazval "baobabem africké kultury". Guinejský prezident Alpha Condé na twitteru napsal, že "africká kultura truchlí" a označil Kantého kariéru za "výjimečnou".

Kanté je další z řady populárních afrických hudebníků, kteří letos zemřeli. V březnu po nákaze koronavirem zemřel ve Francii kamerunský saxofonista Manu Dibango, legenda žánru afro-jazz, v dubnu nigerijský bubeník, skladatel a písničkář a spoluzakladatel žánru Afrobeat Tony Oladipo Allen a v květnu alžírská hudební ikona Idir.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď