Ve věku 70 let zemřela francouzská zpěvačka Gallová

foto Francouzská zpěvačka France Gallová na snímku ze 4. června 1970.

Paříž - Ve věku 70 let v neděli zemřela francouzská zpěvačka France Gallová, která se proslavila zejména v 60. a 70. letech. Gallová podlehla rakovině, uvedla podle agentury AFP její mediální zástupkyně.

Gallová pocházela z hudebnické rodiny, její otec psal texty k písním šansoniéra Charlese Aznavoura. První hit nazpívala v šestnácti letech a v roce 1965 vyhrála pěveckou soutěž Eurovize, v níž však reprezentovala Lucembursko. Zvítězila s písní Poupée de cire, poupée de son, kterou pro ni napsal Serge Gainsbourg. Kultovní hudebník pro Gallovou napsal i další písně, které jsou plné erotických narážek.

Světoznámou se stala její píseň Ella, elle l’a, která je poctou americké jazzové zpěvačce Elle Fitzgeraldové a v hitparádách několika zemí se umístila na první příčce. Generace Francouzů znají také její hity Poupée de cire, poupée de son nebo Résiste.

Po Gallové zůstanou "písně, které znají všichni Francouzi", napsal dnes francouzský prezident Emmanuel Macron. "France Gallová překonala čas díky své upřímnosti a šlechetnosti," uvedl prezident. Ministryně kultury Françoise Nyssenová Gallovou označila za "jednu z nejnadanějších zpěvaček své generace". Podle zpěvačky Jane Birkinové byla Gallová neotřelá, upřímná i záhadná.

V soukromém životě zažila Gallová několik těžkých ran. V roce 1992 zemřel ve věku 44 let na infarkt její manžel, rovněž hudebník Michel Berger, který je mimo jiné autorem hitů Ella, elle l’a a Tout pour la musique. O pět let později podlehla cystické fibróze její dcera Pauline.

Gallová byla v prosinci hospitalizovaná kvůli těžké infekci. Její úmrtí znamená další velkou ztrátu pro francouzskou popovou scénu během několika týdnů. Před měsícem podlehl rakovině ve věku 74 let rockový idol Johnny Hallyday.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď