Ve věku 101 zemřel poslední válečný letec z akce proti německým přehradám

foto Ilustrační snímek z Bristolu z 5. ledna 2017. Na snímku Johnny Johnson (George Leonard Johnson). Johnson byl důstojník britského královského letectva (RAF), který byl posledním žijícím původním členem 617. perutě RAF a operace Chastise, náletu „Dambusters“ z roku 1943

Londýn - Ve věku 101 let zemřel poslední účastník bombardovacích náletů na německé přehrady v Porúří za druhé světové války, informoval list The Guardian. George Leonard “Johnny” Johnson byl zaměřovačem britské 617. peruti RAF, podle rodiny zemřel ve středu poklidně ve spánku.

Operace Chastise, přísně tajná mise RAF, měla ochromit nacistickou válečnou mašinérii. Přehrady protržené při útoku způsobily v roce 1943 v Porúří záplavy, které si vyžádaly rozsáhlé škody a připravily o život na 1300 lidí.

Poslední pilot z této mise, Les Munro, zemřel v roce 2015 ve věku 96 let. Po jeho smrti zůstal pouze přední střelec Fred Sutherland a Johnson. Sutherland zemřel v roce 2019 ve věku 95 let.

"Měl jsem v každém ohledu velmi šťastný život," řekl Johnson loni BBC poté, co oslavil sté narozeniny. "Byl to vzrušující zážitek... (cítil jsem se) poctěn, že jsem měl možnost se jich zúčastnit," uvedl k bombardování německých přehrad.

Ze 133 členů posádek, které se náletů zúčastnily, jich 53 při misi zahynulo a tři byli zajati. Johnsonovi, který se narodil v Lincolnshiru a žil v Bristolu, bylo v té době 21 let.

Nálety a role konstruktéra Barnese Wallise byly zvěčněny ve filmu Ďáblové v oblacích z roku 1955 s Michaelem Redgravem v roli Wallise a Richardem Toddem jako velitelem operace Guyem Gibsonem.

Výtvarník Jeremy Houghton v roce 2018 u příležitosti stého výročí od založení Královského letectva nakreslil Johnsona jako jednoho z posledních žijících letců druhé světové války.

Ilustrační snímek z Bristolu z 5. ledna 2017. Na snímku Johnny Johnson (George Leonard Johnson). Johnson byl důstojník britského královského letectva (RAF), který byl posledním žijícím původním členem 617. perutě RAF a operace Chastise, náletu „Dambusters“ z roku 1943

Johnson se stal velitelem perutě a v roce 1962 odešel do důchodu a stal se učitelem v Torquay. Zastupoval také Konzervativní stranu jako místní radní. Kampaň za Johnsonovo povýšení do rytířského stavu skončila neúspěchem, ale v roce 2017 mu byl udělen řád Řád britského impéria. Johnsonova manželka Gwyn zemřela v roce 2005. Zůstaly po něm tři děti, osm vnoučat a 18 pravnoučat.

Bývalý navigátor RAF John Nichol, který byl zajat během první války v Perském zálivu, vzdal Johnsonovi hold. "Je velmi smutné zjistit, že ‘poslední ničitel přehrad’, vůdce perutě Johnny Johnson, zemřel ve věku 101 let," napsal na twitteru. "Jeho generace z druhé světové války toho tolik obětovala, ale nic za to nechtěla. Národ ztratil skutečného hrdinu," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď