Ve Varšavě začíná demonstrací a večeří jednání o Blízkém východu

foto Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz (vpravo) a jeho americký protějšek Mike Pompeo během schůzky ve Varšavě.

Varšava - V polském hlavním městě dnes večer začne dvoudenní mezinárodní konference o Blízkém východě, kterou pořádají Spojené státy. Kromě šéfa americké diplomacie Mikea Pompea, který do Varšavy přicestoval již v úterý, se fóra zúčastní i americký viceprezident Mike Pence, poradce Bílého domu Jared Kushner a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Ještě před večeří státníků v Královském zámku mají v polské metropoli demonstrovat odpůrci íránského režimu. Íránská opozice počítá i s účastí polských politiků, jak z vládního, tak z opozičního tábora. Mají se objevit i výrazné osobnosti jako například bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani.

Jádro demonstrantů ale podle serveru Onet mají tvořit aktivisté Národní rady íránského odporu (NRCI), považované za "fasádu" kryjící Lidové modžáhedy. Tedy ozbrojenou organizaci spojující odpor k Západu, krajní levičáctví a islamismus, která před 40 lety napomohla k íránské revoluci a podílela se na obsazení velvyslanectví USA v Teheránu, než přešla na stranu iráckého diktátora Saddáma Husajna. Až poté, co odhalili Západu íránský jaderný program, začali být modžáhedové vyškrtáváni ze seznamů teroristických organizací. Nyní se prezentují jako demokratická alternativa k režimu ajatolláhů.

Kritikové považují varšavské fórum za protiíránskou akci. Šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz ještě v úterý o blízkovýchodní konferenci prohlásil, že Evropa a USA sdílejí obavy ohledně možných hrozeb, ale mají odlišné názory na to, jak s těmito hrozbami bojovat. Konference se podle něj nesoustředí na státy, ale na problémy. Ministr se tak podle listu Gazeta Wyborcza snažil distancovat od podezření, že konference má podpořit politiku Izraele a má mít protiíránské vyznění.

Účast podle Czaputowicze přislíbilo šest desítek zemí, včetně všech členů EU a desítky blízkovýchodních států. Ze západní Evropy většinou přijedou zástupci na nižší úrovni. Českou delegaci povede náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař. Chybět podle televize TVN 24 mají Palestinci, Rusko, Čína či šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 26°C

Celá předpověď