Ve Valdštejnské zahradě začíná výstava Václav Havel: Moc bezmocných

foto Při příležitosti 10. výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla byla 15. září 2021 ve Valdštejnské zahradě v Praze zahájena výstava nazvaná Václav Havel: Moc bezmocných.

Praha - Ve Valdštejnské zahradě v Praze budou moci návštěvníci ode dneška zhlédnout výstavu nazvanou Václav Havel: Moc bezmocných. Expozice je inspirovaná jedním z nejznámějších politických esejů bývalého prezidenta. Koná se u příležitosti Havlových nedožitých 85. narozenin a 10. výročí jeho úmrtí.

Fotogalerie

"Pokud někam patří Václav Havel, jeho myšlenky a výstava, tak je to k nám do Senátu," prohlásil při zahájení výstavy předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský doplnil, že hlavním cílem výstavy bylo nechat promluvit Havlovy myšlenky, aby se k nim dostali i mladí lidé.

Vernisáž výstavy se uskutečnila dnes v podvečer, návštěvníci mohli využít prodloužené otevírací doby Valdštejnské zahrady do 19:30 hodin. Expozici bude možné navštívit do 24. října.

"Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří zvolili atraktivní formu fiktivního rozhovoru, v němž využívají Havlovy myšlenky," uvedli pořadatelé z Knihovny Václava Havla. Texty doprovázejí fotografie různých autorů. Italská verze výstavy měla premiéru v Rimini v létě 2019, poté sklidila úspěch v Římě, v Madridu a na dalších místech.

"Hlavním smyslem a ambicí výstavy je oslovit zejména mladou generaci po celé Evropě a inspirovat ji k přemýšlení o sobě samé, o světě, o Evropě a o odpovědnosti člověka jako neoddělitelné součásti jeho práv a svobod," sdělili pořadatelé. Texty jsou v češtině a angličtině.

Moc bezmocných je rozsáhlý esej Václava Havla, napsaný v říjnu 1978 na Hrádečku. Je věnován rozboru tehdejšího politického režimu, disidentství a myšlenky i možného působení Charty 77. Autoři výstavy použili i myšlenky z dalších Havlových děl - z Dopisů Olze, Dálkového výslechu a Prosím stručně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď