Ve Valči otevřou netradiční výstavu originálů Braunových soch

foto V historickém objektu bývalé kovárny na zámku Valeč na Karlovarsku byla dokončena expozice soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna (na snímku z 11. června 2020) doplněná o zvukové a světelné efekty.

Valeč (Karlovarsko) - Ve Valči na Karlovarsku příští týden otevřou výstavu 28 originálů soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Expozice bude přístupná od 19. června. Netradiční expozice soch doplněná o zvukové a světelné efekty je připravena v historickém objektu bývalé kovárny. Informoval o tom kastelán zámku Tomáš Petr.

Fotogalerie

Na přípravě lapidária se podíleli studenti i vyučující z Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Na osvětlení, ozvučení i úpravách prostorů pracovali téměř rok. "Je to celé založené na tom, aby sochy komunikovaly a působily na emoce. Zdůrazněna je barokní dynamika těchto soch. Je tam nainstalovaná i videoprojekce, dá se s tím různě pracovat, jsou tam mody, jako je den, noc, bouřka nebo oheň," řekl organizátor Jan Morávek. Podle něj budou moci návštěvníci efekty sami ovládat, scénická světla lze programovat do jakékoli intenzity a odstínu.

Podle kastelána byl na expozici nejnákladnější odborný přesun soch, na který dohlížel i restaurátor, přesun stál přibližně 900.000 korun. Příprava expozice včetně nasvícení a ozvučení vyšla asi na 500.000 korun.

"Mezi stavebními úpravami téměř žádná investice nebyla, použili jsme pouze vápenný nátěr, podlahu vysypali štěrkem a dali na to dřevěné lávky. Takže je to zajímavá expozice právě v tom, že jsme neprováděli žádnou velkou úpravu objektu," řekl Petr.

Stará kovárna, kde jsou sochy umístěné, byla před lety staticky zajištěna a byla opravena střecha, jinak je ale objekt v původním stavu.

Objekt lapidária bude otevřený ve stejnou dobu jako zámek. Prohlídky budou volné, nikoliv komentované, organizátoři expozice budou pouze limitovat počet návštěvníků kvůli bezpečnostním opatřením.

Sochy postav řecké mytologie vytvořil Braun pro Valeč kolem roku 1735. V zámeckém parku ve Valči jsou vystaveny kopie většiny soch. Kopie čtyř z 28 uměleckých děl ale nebyly vůbec zhotoveny a dalších sedm kopií někdo před lety ze zámeckého parku odcizil. Po ničivém požáru zámku v roce 1976 se originály soch přemístily do kláštera v Kladrubech na Tachovsku, odkud se letos do Valče vrátily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď