Ve středu začne hokejový turnaj, po 24 letech opět bez hráčů NHL

foto Pohled do Hokejové haly Kangnung.

Pchjongčchang - Poprvé po 24 letech a pěti odehraných turnajích pod pěti kruhy bude bitva o olympijské hokejové zlato ochuzena o hráče z nejlepší soutěže světa NHL. Okruh favoritů na cenné kovy je možná o to širší, přesto jeden ční nad ostatními - tým OSR. Právě sborná také otevře boje ve skupinách, když ve středu od 13:10 SEČ vyzve Slovensko. Ve skupině B se ve stejný čas utkají i USA se Slovinskem. Čeští hokejisté se poprvé představí ve čtvrtek proti celku pořadatelské země.

Ačkoli v Pchjongčchangu chybí ti nejlepší, patří turnaj hokejistů mezi očekávané vrcholy olympijského programu. "Je špatně, že tady nejsou kluci z NHL. Myslím, že každý by je tady chtěl mít. Vždyť je to olympiáda, obrovská akce, na které by měli hrát ti nejlepší hráči. I pro ně by to byla velká událost, ale je to, jak to je," uvedl hvězdný ruský útočník Ilja Kovalčuk.

Čtyřiatřicetiletý dvojnásobný mistr světa z let 2008 a 2009, jenž sám v minulosti v NHL dlouhodobě působil, však očekává, že i tak budou mít boje v Kwantongu (kapacita haly 6000 diváků) a Kangnungu (10.000 diváků) svou kvalitu. "V každém z týmů je hodně talentů. Je tu pět šest týmů na stejné úrovni a mají spoustu mladých hráčů, před nimiž je budoucnost v NHL," připomněl Kovalčuk.

Útočník Petrohradu, který v Pchjongčchangu zastupuje 19 hráčů, věří, že spolu s dalším veteránem v sestavě OSR Pavlem Dacjukem, devětatřicetiletým nejstarším hráčem turnaje, se dočká medaile po dlouhých 16 letech. Oba byli již u bronzu ze Salt Lake City 2002. Dosud prožili minimálně šestnáctileté čekání na další medaili ze ZOH pouze americký bobista a skeletonista John Heaton (1932 až 1948), švýcarský hokejista Bibi Torriani (1928 až 1948) a skokan na lyžích Noriaki Kasai z Japonska (1994 až 2014).

"Máme skvělý tým," ujistil Kovalčuk s přáním nápravy čtvrtfinálové prohry s Finskem z domácí olympiády v Soči před čtyřmi lety. "Tady je to zcela jiné. A je na nás možná i menší tlak, když nehrajeme doma, ale to teprve uvidíme, protože na ruský tým je tlak vždycky. Fanoušci od nás hodně očekávají a i my chceme určitě dopadnout lépe," dodal.

Vylepšit čtvrtou příčku ze Soči touží i Američané. "K vítězství nepotřebujeme zázrak. Je ale potřeba být v té nejlepší formě a hrát dva týdny náš nejlepší hokej," narážel trenér Tony Granato na rok 1980, kdy Američané šokovali hokejový svět a dosáhli na druhé zlato v historii.

Podmínky účasti v turnaji ho nechávají klidným. "Každý z nás tohle zažil už několikrát. Není to nic neobvyklého v porovnání s předchozími olympiádami či světovými a juniorskými šampionáty. Podle toho také plánujete. Dáte si čtyři pět tréninků a jdete na to," řekl Granato.

Asi nejvíce otupila vývojem situace v NHL síla Kanady, která bude usilovat o završení zlatého hattricku po triumfech ve Vancouveru 2010 i Soči před čtyřmi lety a zároveň o desáté olympijské zlato celkem. "Vyhrát bude obnášet opravdu hodně. Každé mužstvo bude hrát tvrdě, dobrý tým mají Němci, Slováci jsou velcí a silní. Myslím, že je hodně týmů, které mají šanci vyhrát," řekl kanadský kouč Willie Desjardins.

Naposledy se podařilo vyhrát tři olympijské turnaje po sobě bývalému Sovětskému svazu, který v letech 1964 až 1976 uspěl dokonce čtyřikrát za sebou. "Při výběru favorita můžete říct kohokoliv. Slyšel jsem o Rusech; i když mezi nimi může fungovat dobrá chemie, je to hodně vyrovnané," domnívá se kanadský útočník Mason Raymond.

Zajímavostí je, že poprvé od roku 1956 nemá Kanada na soupisce hráče s olympijskými zkušenostmi. Ve skupině A jsou spolu s vyslanci kolébky hokeje český tým, Švýcarsko a domácí Korea. Skupinu C tvoří Německo a severské trio Finsko, Švédsko, Norsko.

Finové jsou jediným týmem, který přivezl medaili z předchozích tří zimních OH. Po stříbru z Turína následovaly dva bronzy. Šestatřicetiletý bek Lasse Kukkonen byl pokaždé u toho a má šanci stát se devátým hráčem historie se čtyřmi cennými kovy z OH. Jedním z dosavadní osmičky úspěšných je i bývalý český útočník Jiří Holík se dvěma stříbry a dvěma bronzy. Kompletní sadu olympijských medailí by ale Kukkonen při zlatém triumfu v Koreji získal teprve jako čtvrtý.

"Myslím, že na tomto turnaji je možné úplně ledacos. A pokud chcete uspět, nebude stačit hrát jen docela dobře, bude potřeba víc," prohlásil finský kouč Lauri Marjamäki.

V dresu Švédska se představí v pouhých 17 letech zadák Rasmus Dahlin, očekávaná jednička letošního draftu NHL. Ve výběru obhájců stříbra ze Soči je pětice úřadujících mistrů světa z Německa a Francie.

Souboje ve skupinách skončí v neděli, čtyři nejlepší týmy si zajistí místo ve čtvrtfinále play off, osm zbývajících celků se v úterý 20. února utká o šanci je vyzvat. Nový šampion bude znám v neděli 25. února.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď