Ve středu bude superúplněk, největší v tomto roce

foto Superúplněk pozorovaný 27. dubna 2021 v Praze. Na obloze byl k vidění druhý největší Měsíc v tomto roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Je tak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více. Dubnový superúplněk má přezdívku růžový.

Praha - Ve středu nastane superúplněk, pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé. Současný superúplněk má přezdívku květinový - podle rozkvetlé flóry.

Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíže, v takzvaném přízemí a někdy dále - v odzemí. Časy přízemí a odzemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud jsou v době úplňku, je tento úplněk o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodují. Vzdálenost Měsíce se také při různých přízemích liší.

Měsíc bude tentokrát Zemi nejblíže ve středu v 03:53 SELČ. Úplněk pak nastane ve 13:13. "Pokud si tedy chcete počíhat na největší měsíční úplněk letošního roku, počkejte si na západ Měsíce okolo čtvrté ráno 26. května" uvedl v tiskové zprávě astronom Petr Horálek. Měsíc bude od Země 357.309 kilometrů, což je o 85 kilometrů méně než u předcházejícího, dubnového superúplňku.

V některých zemích nastane "krvavý superúplněk". Při tomto úkazu během maximální fáze úplňku nastane úplné zatmění Měsíce. Během něj Měsíc prostupuje zemským stínem. A protože na něj, podle Horálka, zároveň dopadají slabé pozemské červánky lámané zemskou atmosférou do vnitřku zemského stínu, získá Měsíc načervenalé zabarvení. Úplné zatmění Měsíce bude nad obzorem především v Oceánii, na západě Spojených států a na východě Asie.

Horálek uvedl, že další "krvavý superúplněk" nastane 8. října 2033, v Česku ho však opět nespatříme. Od nás bude viditelný až 19. října 2051.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď