Ve středočeských nemocnicích je 286 lidí s covidem, situace se zlepšuje

foto Ilustrační foto - Interní urgentní příjem na snímku pořízeném 5. března 2021 v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, kde ošetřují pacienty s nemocí covid-19.

Praha - Ve středočeských nemocnicích leží 286 lidí s covidem-19, situace se dál zlepšuje. Před dvěma týdny v nich pečovali o 519 pacientů s koronavirem. Stav hromadného postižení osob už neplatí v žádném zařízení v regionu, nemocnice se postupně vracejí k běžnému provozu, řekl novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

"Vracíme se k plánované operativě," uvedl radní. Podle něj se to týká jak jednodenní chirurgie, tak třeba operací velkých kloubů.

Těžký průběh má nyní 76 pacientů s covidem, před dvěma týdny jich bylo 122. Na jednotkách intenzivní péče je 83 pacientů, z toho 44 je na umělé plicní ventilaci. Lůžková kapacita je dostatečná, personál na odděleních intenzivní péče je podle Pavlíkaale stále velmi vytížený.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Podle radního se zlepšila také situace u záchranné služby, které klesl počet výjezdů na obvyklých 300 až 350 denně. Počet pacientů s koronavirem se snížil ze 70 na 25 denně.

Roste ale počet pacientů s postcovidovými komplikacemi. "Lidé mají po prodělání covidu problémy s plícemi, se srdcem nebo problémy svalového aparátu," uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Například mladoboleslavská nemocnice už pro pacienty s takzvaným postcovidovým syndromem připravuje specializovanou ambulanci.

Podle Pavlíka takové ambulance vzniknou i v dalších krajských nemocnicích, podobné centrum už funguje v nemocnici Na Pleši na Příbramsku.

Středočeský kraj bude testovat část dětí ve speciálních školách PCR metodou

Středočeský kraj bude část dětí ve speciálních školách testovat na koronavirus metodou PCR. Půjde o 1043 žáků z 18 škol, jež o tento typ testů projevily zájem. Nákup PCR testů schválila ve čtvrtek krajská rada, testovat se bude každé úterý do konce školního roku, řekla novinářům hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Ve středních Čechách je více než 5000 školáků, které mají speciální vzdělávací potřeby. Mohou to být děti mentálně či tělesně postižené nebo mají jiný typ vzdělávacího problému. Většinu speciálních škol zřizuje kraj, zbytek obce a církve.

Kraj poslal ředitelům škol dotazník, zda dávají přednost antigenním, nebo PCR testům, a vyzval je, aby zvážili, co děti zvládnou lépe. Z toho nakonec vzešlo rozhodnutí o zakoupení PCR testů pro 18 škol. Cena jednoho testu je 150 korun, svoz zajistí Hasičský záchranný sbor a společnost Spadia.

Školáci se nyní testují na koronavirus dvakrát týdně antigenními testy, a to v pondělí a ve čtvrtek přímo v zařízeních. Pecková poukázala na to, že PCR testy stačí dělat jednou týdně a v případě pozitivního výsledku už dítě nemusí podstupovat žádný další test.

Koronavirus se v poslední době objevil v 35 školských zařízeních ve středních Čechách. Jde o 23 základních škol, devět mateřských, dvě střední školy a učiliště a jednu dětskou skupinu. Pozitivních v nich bylo 35 žáků a deset pedagogů. Odhalení těchto případů ale podle hejtmanky nelze připisovat testování ve školách, neboť z něj vyplynul mnohem nižší počet nakažených. Například toto pondělí testy ve školách zachytily deset pozitivních dětí z 45.353, následné PCR testy koronavirus potvrdily u pěti z nich.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď