Ve středních Čechách je na dvou místech třetí povodňový stupeň

foto Bouřka se silným přívalovým deštěm. Ilustrační foto

Plzeň - V Zaječově na Berounsku byl dnes večer vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, v obci jsou rozvodněné dva potoky. Vedení obce evakuovalo obyvatele bydlící v blízkosti Jalového potoku, řekla ČTK starostka Irena Nezbedová. Další rozvodněné řeky jsou také na Příbramsku, třetí stupeň byl vyhlášený také na vodní nádrži v Obecnici, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Meteorologové vydali v souvislosti s vydatným deštěm pro Příbramsko výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm ohrožení. Druhý povodňový stupeň je vyhlášen také přímo v Příbrami na říčce Litavce, první stupeň je na Litavce v Berouně.

Právě Litavka působí v kraji podle Kerekové největší problémy. Litavka odvodňuje část Brd, je dlouhá téměř 55 kilometrů. V Berouně ústí do Berounky, jejíž hladina se kvůli přítoku také zvedá. Oproti odpoledni je hladina Berounky v Berouně o zhruba metr výše, řeka ale nedosáhla ani prvního stupně povodňové aktivity, k tomu stupni jí chybí ještě necelý metr výšky.

Hasiči aktuálně zasahují také v Obecnici, kde čerpají vodu ze zaplavených domů a plní pytle pískem, aby uchránili dosud nezasažené domy. Voda ale již zasáhla několik desítek budov.

Druhý stupeň povodňové aktivity je i v Hořovicích na Berounsku. "Červený potok je na druhém stupni, máme svolanou povodňovou komisi. Na třetí se to pravděpodobně nedostane, takže lidem zatím nehrozí žádné nebezpečí," řekl ČTK starosta Hořovic Jiří Peřina. Výška hladiny je oproti odpoledni zhruba pětinásobná.

Středočeští hasiči evidují od odpoledne v souvislosti s bouřkami desítky výjezdů, především na Příbramsku a na Berounsku. Odstraňují především spadlé stromy a odčerpávají vodu ze sklepů. Před 22:00 začalo podle Kerekové výjezdů ubývat, větším nebezpečím tak nyní je odtékající voda, která rozvodňuje řeky.

"Řeší to Povodí Vltavy ve spolupráci s povodňovou komisí příslušného územního odboru," řekla Kereková. Nevyloučila, že by při zhoršení situace mohl být svolán krizový štáb.

Výstraha před povodněmi platí pro Příbramsko, Rokycansko a okres Plzeň-jih od dnešních 20:40 do 23:40. V Brdech spadlo za uplynulých 24 hodin 60 až 90 litrů vody na metr čtvereční. Výjimečně překročil úhrn srážek i 100 litrů, v oblasti navíc stále prší.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešních 13:00 až do pátečních 23:00 pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj, výstraha je platná také pro Prahu a Vysočinu.

Středočeští hasiči mají kvůli bouřkám desítky výjezdů

Středočeští hasiči evidují od dnešního odpoledne v souvislosti s bouřkami desítky výjezdů, především na Příbramsku a na Berounsku. Odstraňují především spadlé stromy a odčerpávají vodu ze sklepů, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Na třech místech v kraji je vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity. Meteorologové vydali pro Příbramsko výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm ohrožení.

Nejhorší situace je podle Kerekové na Příbramsku, kde hasiči zatím vyjížděli k více než 30 událostem. "Postupně se bouřka přesouvá také na Berounsko, i tady už evidujeme více než deset výjezdů," řekla Kereková.

Hasiči podle ní nejčastěji odstraňují stromy spadlé přes silnice, odčerpávají vodu ze sklepů rodinných domů nebo čistí ucpané kanály.

Podle hasičů je v kraji na třech místech vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity, konkrétně na vodní nádrži v Obecnici na Příbramsku, v Čenkově na říčce Litavce a v Zaječově. První stupeň je na Červeném potoce v Hořovicích na Berounsku. "Řeší to Povodí Vltavy ve spolupráci s povodňovou komisí příslušného územního odboru," řekla Kereková. Nevyloučila, že by při zhoršení situace mohl být svolán krizový štáb.

"Červený potok je na druhém stupni, máme svolanou povodňovou komisi. Na třetí se to pravděpodobně nedostane, takže lidem zatím nehrozí žádné nebezpečí," řekl ČTK starosta Hořovic Jiří Peřina. V sousedním Zaječově je podle něj druhý stupeň již na dvou potocích.

Výstraha před povodněmi platí pro Příbramsko, Rokycansko a okres Plzeň-jih od dnešních 20:40 do 23:40. V Brdech spadlo za uplynulých 24 hodin 60 až 90 litrů vody na metr čtvereční. Výjimečně překročil úhrn srážek i 100 litrů, v oblasti navíc nadále prší.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešních 13:00 až do pátečních 23:00 pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj, výstraha je platná také pro Prahu a Vysočinu.

Karlovarský kraj zasáhly bouřky, voda zatopila silnice na Chebsku

Karlovarský kraj zasáhly dnes silné bouřky. Problémy působily od rána, odpoledne dokonce silné srážky způsobily lokální záplavy. Přívalový déšť místy zatopil sklepy i silnice nižších tříd na Chebsku a Sokolovsku, zjistila ČTK. Večer evidovali hasiči na řadě míst v kraji výpadky elektrické energie.

"Po osmé hodině večerní mají hasiči informaci o výpadku v obcích Nový Kostel, Kopanina, Libavské Údolí, Luby, Chlum sv. Maří, Hájek, Březová u Karlových Varů a Kynšperk nad Ohří. Hasiči jsou v kontaktu s dispečinkem energetiků, kteří řeší obnovu dodávek elektřiny," uvedli krajští hasiči na facebooku. Bez proudu byli lidé během dne několik hodin například také v Sokolově.

Hasiči dnes zprvu vyjížděli kvůli bouřce například k výrobnímu provozu v Lomnici na Sokolovsku, kde se ale ukázalo, že zásah hasičů není potřeba, uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Odpoledne pak vyjeli například čerpat vodu ze sklepů ve Skalné, ale tamní silnice jsou místy kvůli přívalům vody nesjízdné. Například v Povodí voda z potoků zaplavila most a silnice je pro auta nesjízdná. Některé domy se tak kvůli vzedmutým potokům ocitly na ostrovech.

"Na silnice stéká voda z okolních polí a luk a dochází k lokálnímu zaplavení části silnic. Jedná se především o komunikace v okolí Velkého Luhu, Skalné či Plesné na Chebsku," uvedli hasiči na facebooku.

Silničáři uzavřeli neprůjezdnou silnici mezi Plesnou a Skalnou u Velkého Luhu na Chebsku. Uzavřeli také silnici, kde se kříží dvě komunikace II. třídy u Dolních Niv na Sokolovsku. "Silničáři upozorňují řidiče nákladních vozů, kteří pojedou ze Sokolova na Kraslice, aby z toho důvodu jeli přes Boučí, kde je ale třeba zvláště v případě kamionů s návěsy velké opatrnosti při průjezdu tímto úsekem," řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Hasiči zasahovali také u havárie osobního auta, které narazilo do svodidel na dálnici D6 u sjezdu na Sokolov. Zraněného řidiče převzala zdravotnická záchranná služba. Dvě auta se pak srazila v Nové Roli, kde se nehoda obešla bez zranění.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro Karlovarský kraj až do pátečního večera.

Hasiči v Plzeňském kraji zasahovali odpoledne 27krát kvůli dešti

Hasiči v Plzeňském kraji měli za posledních šest hodin 27 výjezdů kvůli přívalovým dešťům. V 16 případech odčerpávali vodu z domů, nejvíce na severu a jihu Plzeňska. ČTK to řekl ve 20:00 mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

"Půl metru vody bylo po silném dešti po celé vesnici Kotovice na jihu Plzeňska," uvedl. Obec už je na tom lépe, voda postupně odtéká, i když tam stále prší. Stejně jako ve středu večer byl zasažen dům v osadě Bezemín, což je část obce Cebiv na Tachovsku. Voda tam teče z vodní plochy o rozměrech 36 krát 36 metrů korytem bývalého potoka do jediného domu pod rybníkem. Hasiči ji tam odčerpávají.

V 11 případech šlo o takzvanou technickou pomoc spojenou se zaplavením, kdy hasiči uvolňovali propusti a ucpanou kanalizaci.

V Plzeňském kraji stále prší, ale ostatní čtyři okresy, tedy zejména Domažlicko a Klatovsko, jsou přívaly postižené minimálně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď