Strážnický festival ukáže Janáčkovu folklorní inspiraci i zvyky Lužických Srbů

foto Ilustrační foto - Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici na Hodonínsku (na snímku z 24. června 2017).

Strážnice (Hodonínsko) - Programem pro školy dnes začal Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, poprvé po pandemii v plnohodnotné podobě. Pořadatelé očekávají, že do strážnických amfiteátrů zavítají do neděle desetitisíce lidí. Nechybí ani zahraniční hosté, tentokrát z Rumunska, Srbska, Slovenska, Ukrajiny a Gruzie. Loni a předloni se přehlídka konala převážně on-line.

Čtvrtek je ve Strážnici tradičně dnem věnovaným dětem. Hlavní program začíná v pátek, kdy se také uskuteční slavnostní zahájení. Páteční večer v amfiteátru Bludník patří pořadu nazvanému Po nezarostlém chodníčku aneb Leoš Janáček jako sběratel lidových písní a tanců.

"Představeno bude především Janáčkovo rodné Lašsko s akcentem na místní rázovité lidové tance – zdroj inspirace pro dílo Lašské tance i pro skladatelovu literární činnost, především pro jeho fejetony. Podíváme se také na Brněnsko, kde Janáčka zaujala dívčí svatodušní obřadní obchůzka známá pod názvem královničky," popsala program na festivalovém webu autorka pořadu Lucie Uhlíková.

V sobotu večer se na festivalové pódium po mnoha letech vrátí Lužičtí Srbové v pořadu Za čěskimi horami. Západoslovanský národ si udržel svůj jazyk a kulturu po staletí, přestože je v Německu menšinou. K tamním zajímavým tradicím patří například velikonoční procesí se stovkami zpívajících jezdců – takzvané křižerjo.

Každoroční festivalovou atrakcí, která láká davy lidí, je soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Jde o zlatý hřeb sobotního programu. Festival završí v neděli odpoledne galaprogram To nejlepší na konec. "Diváci se mohou těšit na celou řadu atraktivních vystoupení, a proto určitě nebude nouze o bouřlivé ovace. Oficiální závěr pořadu pak bude patřit jako vždy řediteli Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a vlajkonošům," uvedl autor pořadu Petr Ryšavý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 24. června 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď