Ve stínu pandemie začal mezinárodní filmový festival Berlinale

foto Porota na červeném koberci při zahájení filmového festivalu Berlinale 10. února 2022 v Berlíně.

Berlín - Ve stínu pandemie nemoci covid-19 a za přísných karanténních podmínek začal večer v německé metropoli 72. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Filmový svátek, který nabízí přes 250 snímků z 69 zemí, potrvá do 20. února. O hlavní cenu, kterou je soška Zlatého medvěda, se uchází 18 snímků. Český film sice v hlavní soutěži chybí, česká produkce je ale na festivalu zastoupena.

Žádné večírky, žádné bujaré oslavy, kapacita kin omezená polovinu, předkládání dokladů o očkování, případně o překonání nemoci, testování, dodržování vzájemného odstupu a povinné roušky, to vše je letos nedílnou součástí festivalu. Jeho výkonná šéfka Mariette Rissenbeeková a umělecký šéf Carlo Chatrian i tak hovoří o kroku k normálnosti. K němu má sice filmová přehlídka daleko, přesto ale před úvodní ceremonií nechyběl příchod herců, pořadatelů a poroty po červeném koberci, fotografování a autogramiáda.

"Díky neúnavnému úsilí festivalového týmu a jednáním mezi vládou a Berlínem se podařilo 72. ročník Berlinale za karanténních podmínek uspořádat," řekla berlínská starostka Franziska Giffeyová, která byla mezi hosty. Zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Claudia Rothová dnes večer prohlásila, že konání festivalu v době pandemie je symbolem. "To, že se festival může konat, je signál filmové a kulturní branži. Je to odvážný krok a také známka odvahy, že se nenecháme covidem zastrašit," řekla.

"Je pro nás velmi důležité, aby lidé mohli opět do kin a užívat si filmy," prohlásila na úvodní ceremonii Rissenbeeková. "Proto bylo důležité, že jsme se rozhodli festival uspořádat," dodala s tím, že již v prosinci museli pořadatelé přemýšlet, zda bude festival možné uskutečnit na pozadí vlny koronavirové varianty omikron.

"Pandemie stále neskončila. Nevíme, jak dlouho s námi ještě bude. Musíme nosit roušky a chovat se odpovědně. Možná je ale na čase vrátit se do reality," řekl Chatrian. "Toto Berlinale chce být krokem k realitě. Tento festival nebude možná tak zářivý a bude menší, ale bude reálný," uvedl. "Mariette, dovol mi proto, abych tě objal," řekl Rissenbeekové Chatrian na závěr svého projevu. "Uděláme to ale velmi zodpovědně, vezmu si roušku," dodal.

Radost z konání festivalu na dnešní tiskové konferenci neskrýval ani americko-indický režisér, producent a scenárista Night Shyamalan, který předsedá sedmičlenné porotě, jež vybere nositele Zlatého medvěda. "Ráno jsem se vzbudil plný nadšení, že budu moci sledovat filmy," řekl novinářům. "Cítím se jako dítě," dodal.

Festival dnes večer zahájila projekce francouzského dramatu Peter von Kant za přítomnosti jeho režiséra a autora scénáře v jedné osobě Françoise Ozona. Peter von Kant je jedním z 18 snímků, které se ucházejí o Zlatého medvěda. Mezi Ozonovými konkurenty ve filmovém klání budou mimo jiné německá režisérka Nicolette Krebitzová s německo-francouzským snímkem A E I O U - Das schnelle Alphabet der Liebe (A E I O U - Rychlá abeceda lásky), španělsko-italský Alcarr?s španělské režisérky Carly Simónové nebo film Rimini z produkce Rakouska, Francie a Německa natočený Rakušanem Ulrichem Seidlem.

Jasno o vítězi bude 16. února, kdy se ceny budou udílet. Již předem je ale známo, že čestné ocenění v podobě Zlatého medvěda za celoživotní dílo převezme už 15.února francouzská herečka Isabelle Huppertová.

Česko v hlavní soutěžní kategorii zastoupeno není, ale v doprovodné soutěžní sekci Generation Kplus se v sobotu představí český krátkometrážní animovaný snímek Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové. V sekci Panorama jsou pak zařazeny komedie mladého českého režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo a drama Beautiful Beings islandského režiséra Gudmundura Arnara Gudmundssona podpořené Státním fondem kinematografie. Berlinale uvede rovněž česko-francouzskou koprodukční minisérii Podezření.

Na Berlinale se vrací československý snímek Skřivánci na niti, se kterým jeho režisér Jiří Menzel získal v roce 1990 Zlatého medvěda za nejlepší film. Nyní bude k vidění v sekci Berlinale Classics.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď