Ve Španělsku zemřelo dalších 838 nakažených, v Británii 209

foto Lékař v německém Borstelu odebírá vzorek pro testy na koronavirus 24. března 2020.

Madrid/Berlín/Londýn - Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní bilance obětí od začátku epidemie. Celkem už nákaze podlehlo 6528 lidí. V Británii se počet obětí koronavirové nákazy vyšplhal na 1228, za poslední den tak přibylo 209 mrtvých. V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389. Počet nakažených se od sobotního rána zvýšil o 3965 na 52.547. Itálie má dalších 756 obětí, případů je skoro 100.000. Ve Francii počet úmrtí kvůli nákaze koronavirem stoupl na 2606, počet nakažených vzrostl na 40.174.

Francie má více než 2600 mrtvých a více než 40.000 nakažených

Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 292 pacientů. Celkový počet úmrtí od začátku pandemie tak stoupl na 2606, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné francouzskou vládou.

Ta do každodenní bilance zatím započítává pouze údaje z nemocnic. Úřady ale slibují, že od příštího týdne budou schopny do celkových počtů zahrnout i čísla z domovů důchodců. To nejspíše povede k prudkému zvýšení počtu zaznamenaných úmrtí.

Celkový počet potvrzených případů infekce dosáhl 40.174.

O den dříve činil počet úmrtí 2314 a počet potvrzených případů 37.575.

Dnes se v zemi odehrála evakuace více než tří desítek pacientů z přetížených nemocnic z východní části Francie na jihozápad země či do Německa. Pomáhaly při ní vrtulníky francouzské armády, německé vojenské letadlo i pro potřeby zdravotníků upravený rychlovlak TGV.

Nemoc COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, si v noci na dnešek podle agentury AFP vyžádala první oběť z řad francouzské politiky. Zemřel Patrick Devedjian, který býval ministrem za prezidentů Jacquese Chiraka a Nicolase Sarkozyho.

Itálie má dalších 756 obětí koronaviru, případů je skoro 100.000

V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 756 obětí nákazy koronavirem. Je to méně, než v pátek a sobotu, kdy se bilance mrtvých zvýšila o 919, respektive 889. S odvoláním na údaje úřadu civilní ochrany o tom informoval deník La Stampa.

Nemoci COVID-19 už v Itálii od začátku epidemie podlehlo 10.779 lidí, celkový počet infikovaných se blíží 100.000.

Nákaza se za poslední den v Itálii potvrdila u 5217 lidí, což byl nejnižší nárůst nových případů od středy. Celkem je infikovaných 97.689, což je po Spojených státech nejvíce na světě.

Co se týče počtu mrtvých drží Itálie stále smutné prvenství, protože tam zemřela třetina z celosvětového počtu více než 32.000 známých obětí nemoci COVID-19.

V regionech na severu Itálie, které jsou epidemií nejvíce zasažené, nyní počet případů už tak strmě neroste. V Lombardii dnes nakažených přibylo o čtyři procenta na více než 41.000, mrtvých registrují 6360. V Emilii Romagne je případů kolem 13.000 a mrtvých 1448.

Podle úřadů se více než 13.000 lidí z nemoci COVID-19 plně zotavilo, přes 3900 pacientů je ale dál ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

V Británii stoupl počet obětí koronaviru o 209 na 1228

V Británii se počet obětí koronavirové nákazy vyšplhal na 1228, za poslední den tak přibylo 209 mrtvých. Nejvíce nových obětí - 190 - připadá na Anglii. Nakažených je 19.522, přičemž testováno bylo více než 127.000 osob. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Člen britského kabinetu Michael Gove dnes varoval, že karanténní opatření v zemi mohou trvat ještě poměrně dlouho.

V sobotu britské úřady ohlásily, že nemoci COVID-19 podlehlo za předchozích 24 hodin dalších 260 pacientů, což byl dosud nejvyšší nárůst bilance za jediný den. Počet potvrzených případů infekce se dnes oproti sobotě zvýšil o zhruba 2500.

V Irsku nemoci COVID-19, způsobené koronavirem, podlehlo dalších deset lidí.  Celkový počet obětí tak stoupl na 46, uvedla agentura Reuters s odvoláním na irské ministerstvo zdravotnictví. To současně ohlásilo 200 nových případů, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 2615.

V Británii platí celostátní karanténa od minulého týdne a lidé podle vlády smějí opouštět domov jen ze čtyř důvodů: kvůli cestě na nákup, do práce, k lékaři nebo kvůli zdravotní procházce. Gove, který je fakticky zástupcem premiéra Borise Johnsona v konzervativní vládě, dnes v pořadu BBC řekl, že omezení mohou trvat ještě "poměrně dlouhou dobu", nechtěl ale svou odpověď blíže upřesnit.

"Přál bych si, abych uměl předpovědět, kdy to skončí, ale je životně důležité, aby lidé nyní i v následujících týdnech dodržovali pravidla o udržování odstupu," řekl Gove, který na veřejnosti částečně zastupuje svého šéfa. Johnson je totiž v izolaci ve svém bytě v Downing Street poté, co v pátek oznámil, že i jemu samotnému vyšel test na koronavirus pozitivně.

V Německu zemřelo dalších 64 lidí nakažených koronavirem

V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389. Počet nakažených se od sobotního rána zvýšil o 3965 na 52.547, uvedl dnes podle agentury Reuters Institut Roberta Kocha (RKI). Upozornil nicméně, že údaje nejsou kompletní, protože zatím neobdržel žádná data z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Sárska.

Šéf RKI Lothar Wieler v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung varoval, že zdravotní systém by v Německu mohl čelit podobnému tlaku jako v Itálii, pokud šíření koronaviru nabere na intenzitě. "Nemůžeme vyloučit, že budeme mít víc pacientů než plicních ventilátorů," upozornil. "Musíme samozřejmě předpokládat, že kapacity nebudou dostatečné," dodal. Italský úřad pro civilní ochranu tento týden označil nedostatek ventilátorů a ochranných pomůcek za největší problém italského zdravotního systému.

Německo má ve srovnání s jinými zeměmi stále nízký poměr počtu úmrtí k počtu potvrzených nakažených. "Je to primárně tím, že testujeme tak mnoho lidí," řekl Wieler. Upozornil, že kvůli vysokému počtu testů figuruje v německých statistikách řada mladých lidí, kteří mají pouze mírné symptomy.

Wieler rovněž varoval, že počet úmrtí v Německu by se mohl rychle zvyšovat, pokud by se koronavirus začal šířit v nemocnicích či v domovech důchodců. "Jsme stále na začátku vlny. Mohu jen všechny vyzvat, aby tuto pandemii brali velmi vážně," prohlásil. Dodal, že vliv opatření proti šíření koronaviru bude možné posoudit nejdříve o Velikonocích.

Německo ve snaze zpomalit šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Podle šéfa úřadu kancléřky Angely Merkelové nelze až do 20. dubna počítat s uvolněním těchto opatření.

Merkelová, která je nyní sama v domácí karanténě, v sobotu ve svém pravidelném podcastu uvedla, že si je dobře vědoma toho, jak velký dopad omezení na životy lidí mají, a ocenila, že je Němci v drtivé většině dodržují.

Ve Španělsku zemřelo dalších 838 nakažených, mrtvých je už 6528

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní bilance obětí od začátku epidemie. Celkem už nákaze podlehlo 6528 lidí. Infikovaných je skoro 79.000, oproti sobotě se počet nakažených zvýšil o více než 6500. Informovalo o tom dnes španělské ministerstvo zdravotnictví.

Obětí koronaviru v posledních dnech ve Španělsku neustále přibývá. V pátek úřady informovaly o 769 mrtvých, v sobotu zemřelo 832 lidí. Šéf španělského úřadu pro nouzové situace (CCAES) Fernando Simón nicméně upozornil, že procentuální přírůstek obětí se snižuje. Zatímco v sobotu se bilance mrtvých zvýšila o 17 procent, dnes to bylo o 15 procent. U počtu nakažených byl dnešní vzestup dokonce o čtyři procentní body nižší, než v sobotu.

"Jsou to povzbudivá data... Tyto indikátory ukazují do dobrý, nebo dokonce velice dobrý vývoj," řekl na tiskové konferenci Simón. Z jeho pohledu je nyní nejdůležitější, aby se zcela nezahltily jednotky intenzivní péče (JIP), kde nyní leží skoro 4900 pacientů. "Počet lidí na JIP se stále zvyšuje a šest regionů už má plně obsazené veškeré kapacity," upozornil. Například v Madridu je aktuálně obsazených více než 1400 z 1500 dostupných lůžek intenzivní péče.

Nejkritičtější situace je nyní podle absolutních čísel právě v Madridu, kde mají téměř 23.000 nakažených a přes 3000 mrtvých. V přepočtu na počet obyvatel je ale nejvíce infikovaných v severním regionu La Rioja, kde evidují 514 nemocných na 100.000 lidí.

Předsedkyně madridské regionální vlády Isabel Díazová Ayusová, která se sama koronavirem nakazila, dnes oznámila, že metropole bude v pondělí za oběti držet den smutku, jeho součástí bude i minuta ticha, která začne v pravé poledne.

Premiér Pedro Sánchez v sobotu pozdě večer ohlásil, že všichni pracovníci, kteří nejsou zásadně důležití pro chod země, budou muset zůstat po dva týdny doma, ale s platem, který obvykle dostávají. Španělské odbory dnes toto rozhodnutí přivítaly, zároveň ale varovaly, že těžce zasáhne zejména průmysl a že může vést hluboké ekonomické a sociální krizi.

Španělsko je co do počtu obětí nemoci COVID-19 druhou nejhůře postiženou zemí na světě po Itálii, počtem nakažených se ale řadí až za Spojené státy, Itálii a Čínu.

Britský premiér vyzývá v dopise občany, aby se zdržovali doma

Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak zabránit dalšímu šíření koronaviru. List bude nyní rozeslán do všech domácností v Británii, informovala agentura Reuters. Jonhson sám se koronavirem nakazil a tráví čas v izolaci v Downing Street.

"Víme, že se situace ještě bude zhoršovat, než se obrátí k lepšímu," stojí podle Reuters dopise, který zamíří do 30 milionů domácností. "Podnikáme ale patřičné přípravy, a čím víc budeme dodržovat pravidla, tím méně životů bude ztraceno a tím dřív se bude moci život vrátit k normálu," píše Johnson podle prohlášení premiérské kanceláře v dopise.

Británie v sobotu oznámila, že počet případů nemoci COVID-19 v zemi stoupl na 17.089, obětí je 1019. Vrchol epidemie se očekává za několik týdnů, napsala agentura Reuters.

Johnson v první polovině března váhal s razantními kroky, které kvůli šíření koronaviru činily jiné evropské země. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nových případů infekce ale nakonec britská vláda nařídila celostátní karanténní opatření, včetně uzavření restaurací, kaváren a obchodů.

Johnson v dopise děkuje všem, kteří pracují pro státní zdravotnický systém NHS a jejichž úsilí je podle něj inspirativní. "Do služeb NHS se navíc vracejí tisíce lékařů a sester v důchodu a nejzranitelnějším občanům pomáhají tisíce dobrovolníků," dodává.

K dopisu bude přiložen leták s pravidly pro mytí rukou a opouštění domova a také s popisem příznaků choroby COVID-19.

Nakažený premiér Johnson, který označil své symptomy za mírné, nadále stojí v čele vládního boje s koronavirem a komunikuje prostřednictvím videokonferencí. Infikovaný je také ministr zdravotnictví Matt Hancock.

V Rakousku nakažených přibývá pomaleji, celkem jich je přes 8500

V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od začátku epidemie, celkem je v alpské zemi infikovaných přes 8500 lidí. S odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. Ve Švýcarsku se počet nakažených koronavirem od soboty zvýšil o více než 1100 na 14.336, uvedl zdravotnický úřad BAG.

V Rakousku ve srovnání s údajem před 24 hodinami stoupl do dnešního rána počet pozitivně testovaných o 7,7 procenta, což je dosud nejméně. V sobotu byl přírůstek 7,9 procenta. V relativních číslech je na tom podobně i Švýcarsko, kde se počet nakažených od soboty zvýšil o 8,5 procenta.

Rakouští zdravotníci dosud otestovali přes 46.000 lidí. Z těch, u nichž se nemoc COVID-19 potvrdila, skončilo 931 pacientů v nemocnici, z toho téměř dvě stovky jsou v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. V důsledku infekce zatím zemřelo 86 lidí.

Švýcarsko, které má prakticky stejný počet obyvatel jako Rakousko, provedlo už přes 111.000 testů. Pozitivních jich vyšlo 13 procent. Počet obětí koronaviru ve Švýcarsku dosáhl 257, oproti sobotě je to o 22 více.

Epicentrem nákazy je v Rakousku tyrolský okres Landeck, ve kterém leží například i lyžařské středisko Ischgl a kde připadá 1314 případů na 100.000 obyvatel. Ve Švýcarsku je nejpostiženější kanton Ticino u italských hranic, kde připadá na 100.000 obyvatel 515 nakažených.

Kvůli koronaviru od pondělka zůstanou Moskvané zavření doma

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dnes oznámil, že rozšiřuje domácí izolaci ze seniorů starších 65 let na všechny obyvatele ruské metropole. Od pondělka tak budou miliony Moskvanů smět z domu či bytu jen v nezbytných případech: kvůli vyhledání naléhavé pomoci, nákupu v nejbližším obchodě či lékárně, anebo kvůli cestě do práce, pokud je to nutné. Příští týden totiž prezident Vladimir Putin v snaze omezit šíření koronaviru vyhlásil za nepracovní.

Povoleno bude podle listu Kommersant také vyvenčit zvířecího mazlíčka, ale jen do vzdálenosti sta metrů o bydliště, anebo vynést smetí. "V nejbližších dnech, po přijetí odpovídajících kroků, bude možné vyjít z domova v Moskvě pouze na speciální povolení," upozornil deník. Tento režim izolace v domovech nicméně "neomezuje právo obyvatel do Moskvy přijíždět, anebo město opouštět". Starostův výnos nepočítá s omezením automobilové dopravy.

Sobjanin předpověděl, že za této situace hodně lidí přijde o práci. Radnice je připravena pomoci, v prvním kroku začne nezaměstnaným vyplácet 19.500 rublů měsíčně (asi 6000 Kč) jako kompenzaci za ztracenou práci.

V Rusku bylo za uplynulých 24 hodin zjištěno 270 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených stoupl na 1534. Zemřeli další čtyři lidé, čímž se celkový počet obětí zdvojnásobil. Celkem 64 lidí se uzdravilo, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb. Relativně nejhorší se jeví situace právě v Moskvě, na kterou připadá 1014 případů nákazy a šest mrtvých.

Rusko bylo zatím pandemií podle agentury Reuters zasaženo relativně lehce. Země posiluje omezovací opatření. Přerušilo mezinárodní lety, uzavřelo hranice a nadcházející týden vyhlásilo za nepracovní. Také zavřelo nákupní střediska, obchody, restaurace a zábavná zařízení v Moskvě a některých dalších regionech.

Sobjanin si dnes ještě před vydáním nového výnosu stěžoval, že hodně Moskvanů stále chodí ven, přestože na hlavní město připadá většina potvrzených případů nákazy. V sobotu do městských parků zavítalo nejméně 52.000 návštěvníků a hodně starších lidí podniklo dlouhé cesty veřejnou dopravou, přestože starosta zakázal lidem starším 65 let vycházet z domovů.

"Situace s šířením koronaviru vstoupila do nové fáze. Před očima každého je příklad nešťastných italských a španělských měst, dokonce i New Yorku, kde každý den umírají desítky a stovky lidí. Prosím, dávejte na sebe pozor," apeloval Sobjanin na své internetové stránce. "Na dodržování jednoduchých pravidel závisí vaše zdraví a možná i životy vašich blízkých," varoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď