Ve Skotsku pracují v restauracích i lidé bez domova, ocenil je Clooney

foto Odbornice v oboru sociálního podnikání Petra Francová.

O rozvoji sociálního podnikání v České republice, jeho zákonné úpravě i o tom, jak to dělají ve Velké Británii, jsme si povídali s Petrou Francovou. Přední odbornice v tomto oboru je členkou týmu P3 – People, Planet, Profit o.p.s., která je partnerskou organizací British Council pro Projekt Lidé lidem, jehož je sociální podnikání jedním ze tří základních pilířů.

Můžete srovnat situaci v sociálním podnikání v Česku a ve Velké Británii?

Velká Británie je pro nás z hlediska sociálního podnikání velmi inspirativní, v tomto ohledu je mnohem dál. Sociální podnikání je tam známým a rozšířeným pojmem, jsou tam i specializované školy pro sociální podnikatele. Například ve Skotsku je Social Enterprise Academy, kterou jsem měla možnost navštívit.

Čím je Skotsko v této oblasti zajímavé?

Situace ve Skotsku je specifická v tom, že místní vláda je hodně sociální a sociální podnikání opravdu velmi podporuje, stejně tak jako jeho výuku na školách. Je tam výrazně podporována aktivita lidí s napojením do podnikatelské sféry a do života v jednotlivých komunitách, které jsou vedeny k tomu, aby byly aktivní, aby se snažily řešit své místní problémy mimo jiné právě prostřednictvím sociálního podnikání. Míra podpory je s Českou republikou nesrovnatelná.

Navštívila jste nějaké zajímavé sociální podniky?

Konkrétně v Edingburghu jsme navštívili několik restaurací a bister, které byly zajímavé mimo jiné tím, že v nich pracovali lidé bez domova. V těsné blízkosti hradu je pak sociální podnik, který je čile zapojený do místního turistického ruchu, což může být dobrou inspirací i pro nás.

Jakou konkrétní podobu má podpora sociálního podnikání v Británii, o které jste hovořila?

Jde především o různé formy finanční podpory při zakládání sociálního podniku, včetně půjček. I u nás se aktuálně začíná formovat systém sociálního financování, respektive půjček určených pro sociální podniky, ale zdaleka nedosahuje takové úrovně rozvinutosti jako ve Velké Británii. Vedle toho tam existuje řada neziskových organizací poskytujících podporu, konzultace, mentoring. Je tam řada zastřešujících organizací, které již fungujícím sociálním podnikům pomáhají. Dobře tam fungují webové stránky nabízející výrobky a služby sociálních podniků, které jim umožňují získat zákazníky. Zkrátka, podpůrný systém sociálního podnikání je tam výrazně rozvinutý.

A jak vidíte situaci v České republice?

Sociální podnikání se u nás relativně dobře rozvíjí. Je tu celá řada lidí s dobrými nápady a touhou něco změnit k lepšímu. I tady se projevuje ta pověstná česká šikovnost. Podporu shora ovšem nepovažuji za dostačující. Aktuálně se připravuje zákon o sociálním podnikání, který vstupuje do meziresortního připomínkového řízení. Bude velice jednoduchý, legislativně ukotví pojem sociálního podniku, vytvoří rejstřík sociálních podniků a určí koordinační orgán, který doposud chybí. Žádné zvláštní formy podpory sociálního podnikání však upravovat nebude.

-------

Clooney navštívil kavárnu zaměstnávající bývalé bezdomovce

Před třemi roky navštívil kavárnu ve skotském Edinburghu, v níž pracují bývalí bezdomovci a jejíž zisky plynou na charitativní účely, americký herec George Clooney.  Hollywoodskou hvězdu uvítaly zástupy fanoušků. "Líbí se mi, co dělají, podle mého názoru je to velmi důležité. Myšlenka, že všichni můžeme pomoci při řešení obtíží každého, je vskutku významná," řekl Clooney skupině novinářů.

Davy lidí zaplavily ulici Rose Street v pěší zóně centra skotské metropole, aby pozdravily a vyfotografovaly si slavného herce. Ten s nimi s úsměvem prohodil pár slov a nechal se zvěčňovat na selfie fotografie.

Clooneyho do kavárny Social Bite pozval její zakladatel Josh Littlejohn. Řetězec, který nyní čítá už pět kaváren v Edinburghu, Glasgowě a Aberdeenu, odvádí zisky dobročinným organizacím. Každý návštěvník může zaplatit horký nápoj nebo jídlo, které jsou následně podány lidem bez domova. Někdejší bezdomovci také tvoří čtvrtinu zaměstnanců kaváren Social Bite.

Littlejohn po Clooneyho návštěvě řekl, že herec přispěl na charitu částkou 1000 liber (více než 38.000 Kč) a nechal v restauraci spropitné pět liber, uvedla agentura AFP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď