Ve skleníku zámku v Lednici pracují na údržbě zeleně i konstrukce

foto Ve skleníku zámku v Lednici na Břeclavsku pokračovaly 20. ledna 2021 přípravy na novou návštěvnickou sezonu, která obvykle zahajuje v únoru, letos ale začne až po rozvolnění vládních opatření. V zámeckém skleníku v těchto dnech desítka lidí přesazuje a doplňuje rostliny, mění substrát nebo čistí jezírka.

Lednice (Břeclavsko) - Dvě desítky lidí mají v těchto dnech v palmovém skleníku zámku v Lednici na Břeclavsku. Leden správa zámku využívá k úpravě zeleně i pracím na konstrukci skleníku, řekla ČTK kastelánka Ivana Holásková.

Fotogalerie

"V lednu je skleník každoročně uzavřený a patří velké úpravě zeleně. Prořezávají se palmy, vysazují se nové rostliny, čistí se jezírko," uvedla Holásková.

Kromě velké údržby zelené části skleníku každoročně v lednu využívají uzavírky k postupné obnově a údržbě samotné konstrukce. Specializovaná firma pečuje o žebroví skleníku, který má okolo 1000 žeber.

"Každý rok se snažíme natřít 100 až 200 žeber, podle toho, kolik jsme schopni ten rok investovat. Jejich údržba přijde na 300.000 až 400.000. Nejde jen o natírání speciální barvou do vlhka, žebra je třeba očistit, zbavit rzi a teprve poté natřít za použití speciální plošiny. Proto tuto péči zajišťuje specializovaná firma," dodala Holásková.

Lednický palmový skleník je 92 metrů dlouhý, 13 metrů široký a na výšku měří 7,5 metru. Byl postaven na části plochy bývalé dřevěné oranžerie založené už v roce 1717. Kníže Alois II. Josef oranžerii v roce 1842 zrušil a uložil architektovi Jiřímu Wingelmüllerovi, aby zahájil stavbu skleníku z materiálů v té době moderních - oceli, litiny a skla. Samonosná konstrukce skleníku je jištěna železolitinovými sloupy, které jsou opatřené litinovými obaly. Střechu skleníku pokrývá 52.000 tašek ve tvaru rybích šupin, vnitřek skleníku ukrývá přes 250 druhů tropických a subtropických rostlin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď