Ve skleníku Mendelovy univerzity se líhnou exotičtí motýli

foto Exotičtí motýli se od 26. září 2018 líhnou ve skleníku botanické zahrady Mendelovy univerzity v Brně. Skleníky se dvěma desítkami druhů motýlů se otevřou zájemcům 27. září 2018 a výstava potrvá do pondělí 8. října 2018. Naposledy ji zhlédlo 20.000 návštěvníků. Na snímku je Caligo memnon, vlevo Michal Pavlík, který výstavu přichystal.

Brno - Exotičtí motýli se nyní líhnou ve skleníku botanické zahrady Mendelovy univerzity v Brně. Pracovníci zahrady připravili nepravidelnou výstavu živých motýlů, která vždy láká davy lidí. Naposledy ji zhlédlo 20.000 návštěvníků. Skleníky se dvěma desítkami druhů motýlů se tentokrát otevřou zájemcům ve čtvrtek a výstava potrvá do pondělí 8. října. Zároveň si lidé při akci Barvy podzimu mohou prohlédnout celý areál arboreta.

Univerzita objednává kukly v Británii. Do Česka putují v polystyrenové krabičce proložené vatou. "Nejdříve je třeba je očistit od vaty, aby motýlům nebránila v líhnutí. Potom nastane trpělivá, několik hodin trvající práce s lepením na dřevěné lišty," popsal přípravy na líhnutí motýlů Michal Pavlík, který výstavu přichystal.

Skleník museli odborníci také kompletně zasíťovat, aby motýli neulétli, nebo se neprochladili na studených a mokrých sklech. Tyto několikadenní práce vyžadují pečlivost, protože motýli jsou při hledání únikových cest vynalézaví.

Exotičtí motýli se od 26. září 2018 líhnou ve skleníku botanické zahrady Mendelovy univerzity v Brně. Skleníky se dvěma desítkami druhů motýlů se otevřou zájemcům 27. září 2018 a výstava potrvá do pondělí 8. října 2018. Naposledy ji zhlédlo 20.000 návštěvníků. Na snímku je Parthenos sylvia. Tropičtí motýli potřebují k líhnutí teplotu 27 až 30 stupňů Celsia a vysokou vzdušnou vlhkost. Líhnou se postupně tři až sedm dnů a činí tak s oblibou zejména nad ránem. Motýl vyleze během několika vteřin, a pak musí napumpovat hemolymfu, takzvanou krvomízu, z těla do pomačkaných křídel. Určitou dobu pak ještě visí, dokud křídla nezískají potřebnou pevnost. Pak už je čas otevřít dveře líhně a vypustit motýly do skleníku.

"Druhy, které můžete u nás vidět, se podle příjmu potravy dělí na dvě skupiny. Ta první se živí shnilým ovocem a druhá potřebuje ke svému životu nektar z rostlin. Má k dispozici buď kvetoucí rostliny, nebo roztok jednoduchého ovocného cukru v miskách," uvedl Pavlík. Ve skleníku pak motýli žijí jeden až dva týdny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď