Ve sklenících na Blanensku rozkvetly kamélie, lidé je neuvidí

foto V zámeckých sklenících v Rájci a Lysicích na Blanensku rozkvetly stovky pestrých kamélií japonských (na snímku z 20. února 2021). Běžně jsou v tuto dobu k vidění, skleníky jsou ale nyní z důvodu vládních nařízení uzavřeny. Vybrané druhy kamélií si ale mohou lidé objednat přes internet a vyzvednout u výdejového okénka. Na snímku je druh tama-no-ura.

Rájec-Jestřebí/Lysice (Blanensko) - V zámeckých sklenících v Rájci a Lysicích na Blanensku rozkvetly stovky pestrých kamélií japonských. Běžně jsou v tuto dobu k vidění, skleníky jsou ale nyní z důvodu vládních nařízení uzavřeny. Vybrané druhy kamélií si ale mohou objednat přes internet a vyzvednout u výdejového okénka, řekla dnes ČTK kastelánka zámku v Rájci Zdeňka Kalová.

Fotogalerie

Sbírka kamélií v Rájci se může pochlubit asi 250 klasickými i méně známými odrůdami kamélií, které jsou zastoupené ve více než 500 rostlinách. "Některé odrůdy jsou vyšlechtěné přímo tady u nás a nikde jinde nejdou koupit. Nemají ještě ani své jméno," uvedla kastelánka.

Kamélie japonská bývá označována jako královna květin, a to i pro její citlivost a náročnost při pěstování. Dříve byla oblíbeným doplňkem rób a toalet, především plesových, v létě bývala díky lesklým a svěžím listům oblíbeným zeleným doplňkem šlechtických interiérů.

Některé odrůdy z Rájce se dají objednat přes internet, zámek pro zájemce přichystal katalog. Objednané kamélie si pak vyzvednou u výdejního okénka. "Některé kamélie prodáváme zájemcům každým rokem, letos to není možné, tak to funguje alespoň takhle. Zájem o kamélie je, i letos jsme jich prodali už několik set kusů," uvedla kastelánka.

Kamélie rozkvetly i v zámecké oranžerii v Lysicích, jde o šestici vzrostlých stromů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Jsou až 250 let staré. Původně pocházejí z Drážďan, odkud byly před bombardováním za druhé světové války převezeny na kolonádu do Karlových Varů. Když se ale zhruba před 15 lety měla změnit zahradnická podoba v lázních, stromů se ujali odborníci právě z lysického zámku.

Kamélie jsou pojmenovány po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661 až 1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách. Působil tam od roku 1689. Zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, popisoval jejich účinky a preparoval zvířata. Výsledky bádání zasílal do Anglie vědcům ke zkoumání. Kamelovy zápisky jsou uloženy v Královském muzeu v Londýně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď