Ve skanzenu na Veselém Kopci se dnes pro návštěvníky otvírá panská hájenka

foto Ve skanzenu Veselý Kopec ve Vysočině na Chrudimsku otevřeli 3. července 2021 pro návštěvníky objekt panské hájenky. Hájenka sice stojí na Veselém Kopci od 80. let minulého století, ale pro veřejnost byla dosud uzavřená a muzeum ji využívalo pro své potřeby.

Vysočina (Chrudimsko ) - Ve skanzenu na Veselém Kopci se dnes pro návštěvníky otvírá panská hájenka. Dosud byl objekt nepřístupný a Muzeum v přírodě Vysočina jej využívalo jako své zázemí. Interiér s dobovým vybavením představí turistům prostředí příbytku hajného včetně lovecké pušky, řekla ČTK ředitelka muzea Magda Křivanová.

Fotogalerie

"Původní zařízení se bohužel nedochovalo, ale vybrali jsme předměty, které původní době odpovídají," uvedla Křivanová. Menší komora, která dosud sloužila jako sklad upomínkových předmětů, se bude využívat pro předvádění řemesel.

Roubený objekt byl od konce 18. století příbytkem panského hajného rodiny Auersperků. Na Veselý Kopec byla přenesena z Kozojed u Chrudimi. Komorový dům s chlévem má bohatě zdobenou lomenici se slunečním motivem. Doplňuje ho včelín s několika druhy úlů.

V budoucnu by na Veselém Kopci měla přibýt ještě samostatně stojící stodola. Zatím se připravuje ve dvou variantách, jako pilířová nebo čtyřboká roubená. Jejím vybudováním bude naplněna koncepce výstavby a rozvoje areálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď