V Safari Parku Dvůr Králové se narodil hroch

foto Návštěvníci zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku mohli 12. srpna 2020 pozorovat mládě hrocha obojživelného, které se narodilo 7. srpna v přírodním jezeře v areálu Safari Parku.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - V přírodním jezeře v areálu Safari Parku Dvůr Králové na Trutnovsku se 7. srpna narodilo mládě hrocha obojživelného. Je to poprvé, kdy tam mládě přišlo na svět přímo v letní expozici. ČTK to sdělili zástupci Safari Parku Dvůr Králové. Samotný porod mohli sledovat i návštěvníci zoo, kteří mohou celou skupinu nadále pozorovat v pěším safari.

Fotogalerie

"Hroší mládě se narodilo přímo před zraky udivených návštěvníků, porod proběhl bez problémů a rychle," uvedl zoolog Jiří Hrubý.

Hrošice mládě z hloubky odtlačila na písčinu a začala je bránit před zvědavými ostatními členy skupiny. "Je to poprvé, kdy mládě přišlo na svět přímo ve velké letní expozici. Porody dosud probíhaly v průběhu zimy a v zázemí," uvedl Hrubý. Podle něj tak jde o nejmenší mládě, které mohli lidé vidět, ostatní se jim ukázala až ve věku několika měsíců.

Porody do vody jsou u hrochů relativně běžné. V případě zimních odchovů v zázemí ovšem obvykle samice rodí oddělená od samce. I porod ve velké skupině byl pro zoology premiérou, uvedli zástupci zoo Safari Park Dvůr Králové.

Dvojice se drží od ostatních hrochů dál, následně začne pozvolné seznamování. "Protože porod proběhl v takřka přírodních podmínkách, kde zoologové nemají šanci do záležitostí hrochů příliš zasahovat, není zatím zřejmé pohlaví nového přírůstku. Mládě se po pěti dnech jeví stále vitální a pravidelně pije," uvedli v tiskové zprávě zástupci zoo.

Ve výběhu je mládě k vidění každý den od začátku návštěvní doby až do večera. Právě tou dobou jsou tato zvířata nejaktivnější a je větší šance zahlédnout je také na souši. Skupinu tvoří vedle něj i dospělý samec Mike, matka Mona, další dospělá samice Hula a dva mladí samci, narození v únoru 2019 a lednu 2020.

Ve Dvoře Králové žijí hroši od roku 1966. Přestávka v chovu nastala v roce 2002, kdy hroši safari park opustili kvůli demolici starého pavilonu. Zpět se vrátili v roce 2016.

Safari Park Dvůr Králové se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců či žiraf. Pokladny jsou otevřené do 18:00, ale safari park se uzavírá až v 22:00. Lidé, kteří se chtějí vyhnout frontám, mohou využít zvýhodněného vstupného a zakoupit lístek online.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď