Ve francouzském Biarritzu začal summit vyspělých ekonomik G7

foto Německá kancléřka Angela Merkelová na bilaterálním setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem během konání summitu G7.

Biarritz (Francie) - V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 večeří státníků. Jednat mají mimo jiné o mezinárodním obchodě, ochraně klimatu a aktuálních bezpečnostních hrozbách a ozbrojených konfliktech.

Prezidenti a premiéři z Francie, Spojených států, Británie, Kanady, Německa, Itálie, Japonska i předseda Evropské rady Donald Tusk budou tři dny jednat o tématech, jako jsou globální ekonomika a obchod, digitalizace, nerovnost a ochrana klimatu.

Summit začíná v atmosféře znovu vystupňované obchodní války mezi USA a Čínou a také v době, kdy svět se zděšením sleduje požár "plic světa", amazonského deštného pralesa v Brazílii. Poprvé se summitu účastní britský premiér Boris Johnson, který se chystá svou zemi k 31. říjnu vyvést, třeba i bez dohody, z Evropské unie.

Někteří členové G7 jsou znepokojeni obchodní a mezinárodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který razí strategii upřednostňování národních zájmů před mezinárodními ujednáními. Washington se tak například loni vypověděl dohodu o íránském jaderném programu a aktuálně zabředává do obchodní války s Čínou. V pátek Trump oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny.

Hostitel summitu, francouzský prezident Emmanuel Macron předem tlumil očekávání od schůzky mocných, když avizoval, že oproti tradici dodržované od roku 1975 ze summitu v Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné komuniké.

Otázka, zda je G7 stále relevantním a efektivním fórem pro řešení globálních problémů, nabývá na naléhavosti po minulých rozporech mezi Spojenými státy a dalšími členy G7, poznamenala japonská agentura Kjódó.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď