Ve Francii zemřel muž s koronavirem, je první obětí mimo Asii

foto Zdravotníci kontrolují 13. února 2020 stav pacienta v nemocnici Ťin-jin-tchan ve Wu-chanu, která je určena pro pacienty nakažené koronavirem COVID-19 v kritickém stavu.

Peking/Paříž/Washington/Tokio - Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila dnes ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová. Nemoci COVID-19 podlehli dosud jen lidé v Číně, na Filipínách a v Japonsku. Francouzský případ je první mimo Asii. Počet obětí onemocnění v pevninské Číně stoupl v pátek o 143 na celkem 1523. Počet infikovaných se zvýšil na téměř 66.500. Vláda Spojených států připravuje evakuaci amerických občanů a jejich rodin, kteří zůstali na výletní lodi Diamond Princess v jokohamském přístavu. Pro zhruba 380 Američanů vyšle vláda speciální evakuační letoun.

Francouzský případ je "první mimo Asii, první v Evropě", upozornila dnes ministryně Buzynová.

Čínský turista podle ní přijel do Francie 16. ledna a od 25. ledna byl v karanténě v nemocnici Bichat-Claude-Bernard na severu Paříže. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, z níž se nový typ koronaviru začal šířit. "Jeho stav se rychle zhoršoval a několik posledních dní byl v kritickém stavu," uvedla dnes Buzynová. Informaci o tom, že Číňan podlehl plicní infekci, dostala podle svých slov v pátek večer.

Spolu s 80letým mužem, který nyní zemřel, byla "v přísné izolaci" i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové "není důvodem k znepokojení". Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit.

Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle listu Le Figaro šest lidí zůstává v nemocnici. Pět z pacientů evidovaných ve Francii jsou Britové, kteří se nakazili v horské chatě v alpském středisku Contamines-Montjoie od známého, který před tím pobýval v Asii. Desítky lidí zůstávají v jižní Francii v karanténě poté, co byli evakuováni z Číny.

Počet obětí koronaviru v Číně stoupl o 143 na 1523

Počet obětí onemocnění novým koronavirem v pevninské Číně stoupl v pátek o dalších 143. Celkem tak na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem v pevninské Číně zemřelo 1523 osob. Počet nakažených se zvýšil o 2641 na 66.492. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje čínské národní zdravotnické komise. Počet nově nakažených je nižší, než předchozí den. USA podle WSJ chtějí evakuovat americké občany a jejich rodiny z výletní lodi Diamond Princess.

Za epicentrum nákazy je považována centrální čínská provincie Chu-pej. Zde v pátek podle místní zdravotnické komise zemřelo na nemoc COVID-19 dalších 139 osob. Počet nakažených se zvýšil o 2420 na 54.406.

Počet nově nakažených se výrazně snížil ve srovnání s předchozím dnem, kdy bylo v pevninské Číně nahlášeno přes 5000 nových případů a v provincii Chu-pej přes 4800. Počet nemocných prudce vzrostl ve čtvrtek, kdy začala provinční zdravotnická komise do statistik zahrnovat i případy, které byly diagnostikovány novými klinickými metodami. Úřady novou metodiku zdůvodnily tím, že to klinicky diagnostikovaným pacientům umožní přístup ke včasné léčbě.

Čínští představitelé varovali, že COVID-19 se může dále šířit, protože se budou vracet do práce lidé po prodloužených novoročních svátcích. Země již zavedla některá bezprecedentní opatření ve snaze zamezit dalšímu šíření viru. Města v provincii Chu-pej, která mají celkem více než 60 milionů obyvatel, byla prakticky uzavřena a veškeré veřejné činnosti zastavené. Lidé, kteří se vracejí po volnu do Pekingu, musejí zůstat 14 v izolaci doma nebo v daných místech pod zdravotnickým dohledem.

Kvůli vysokému počtu potvrzených i podezřelých případů provincie Chu-pej postavila provizorní nemocnice a poskytla pro ubytování pacientů některé veřejné budovy. Nově jmenovaný šéf zdravotnické komise provincie Chu-pej Wang Che-šeng na dnešní tiskové konferenci uvedl, že cílem je zajistit, aby žádný pacient nezůstal bez léčby. Více než polovina potvrzených případů je podle něj nyní léčena tradiční čínskou medicínou.

Viceguvernér čínské centrální banky Fan I-fej dnes slíbil, že Čína pomůže společnostem obnovit výrobu, jakmile to bude možné. Místopředseda Čínské komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví Liang Tchao pak dodal, že Čína zrychlí poskytování úvěrů na důležité investiční projekty a podpoří malé a soukromé firmy, které se kvůli koronaviru dostanou do obtíží.

Nejvíce případů onemocnění je právě v Číně, mimo pevninskou Čínou bylo zaznamenáno téměř 450 případů ve 24 zemích a teritoriích a tři úmrtí - v Japonsku, Hongkongu a na Filipínách. V pátek nově první případ oznámil Egypt.

USA evakuují Američany z výletní lodi u Tokia

Vláda Spojených států připravuje evakuaci amerických občanů a jejich rodin, kteří zůstali na výletní lodi Diamond Princess. Loď je držena v karanténě v jokohamském přístavu, protože se na ní šíří nákaza novým typem koronaviru. Pro zhruba 380 Američanů vyšle vláda speciální evakuační letoun, který dorazí do Japonska v neděli večer, potvrdila dnes americká ambasáda v Japonsku.

Japonské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že při dodatečných 217 testech bylo potvrzeno 67 dalších případů nákazy novým koronavirem způsobujícím nemoc COVID-19. Celkem tak byla už nákaza prokázána u 285 cestujících a členů posádky Diamond Princess.

Ve sdělení adresovaném cestujícím a posádce, které dnes zveřejnilo na svém webu, americké velvyslanectví v Tokiu neuvádí, kdy se má zpáteční let uskutečnit. Upřesňuje ale, že evakuovaní Američané budou přepraveni na leteckou základnu Travis v Kalifornii a část pak dále na leteckou základnu Lackland v Texasu.

Každý člověk z Diamond Princess bude muset podstoupit lékařskou kontrolu, než mu bude dovoleno nastoupit do letadla. Osoby vykazující symptomy onemocnění nebudou smět evakuační let využít, uvedla ambasáda podle agentury AP. Po příletu do Spojených států bude ještě na navrátilce čekat povinná karanténa v délce 14 dnů.

Úřady na Havaji také v pátek oznámily, že japonský turista, který pobýval na Havaji na přelomu ledna a února, byl po návratu domů pozitivně testován na koronavirus. Hledají proto všechny osoby, které s ním mohly přijít do styku. Muž se zřejmě nakazil ještě před cestou případně po cestě, napsala agentura Reuters.

Všech zhruba 3400 cestujících a členů posádky je v karanténě na Diamond Princess více než týden. Podezření, že se nemoc na plavidle šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na ní pobýval.

Japonské ministerstvo zdravotnictví původně plánovalo nechat všechny cestující a členy posádky na lodi do středy příštího týdne, nakonec však v pátek nechalo vystoupit z lodi na břeh všechny osoby, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na nový koronavirus.

Americký prezident Donald Trump také poděkoval Kambodži, že nechala ve svém přístavu po dvou týdnech na moři přistát výletní loď společnosti Carnival Cruise s 1455 cestujícími na palubě, z nichž 650 bylo Američanů. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijských zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy nemoci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď