Macron obměnil vládu, v čele diplomacie stane velvyslankyně z Londýna

foto Francouzské vlajky vyvěšené poblíž Eiffelovy věže - obrázek prvního dne státního smutku po pařížských atentátech.

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane Catherine Colonnaová, současná francouzská velvyslankyně v Londýně. Své funkce si i v nové vládě zachovají ministr vnitra Gérard Darmanin, ministr financí Bruno Le Maire a ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti, oznámil Elysejský palác.

V čele ministerstva obrany nahradí Florence Parlyovou dosavadní ministr pro zámořská území Sébastien Lecornu. Ministerstvo kultury povede nově francouzsko-libanonská politička Rima Abdulová Malaková a v čele ministerstva školství stane historik Pap Ndiaye. Změna je také na ministerstvu zdravotnictví, které nově povede Brigitte Bourguignonová. Dosavadní šéf zdravotnictví Olivier Véran bude mít na starost vztahy s parlamentem.

Premiérkou Macron již dříve jmenoval Élisabeth Borneovou, se kterou společně tento týden sestavovali budoucí kabinet. Borneovou v čele ministerstva práce nahradí Olivier Dussopt. Výměna vlády je ve Francii obvyklá se začátkem mandátu nového prezidenta, Macronovo druhé funkční období oficiálně začalo o víkendu.

Post změní také mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal, kterého Macron jmenoval státním tajemníkem francouzského ministerstva pro rozpočet. Nahradí ho Olivia Grégoireová. Macron oznámil změny i na řadě dalších pozic.

Nová vláda se poprvé sejde v pondělí 23. května.

Šestašedesátiletá republikánka Colonnaová je zkušená diplomatka. Před Londýnem působila také v Římě a byla i stálou zástupkyní Francie při Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Za prezidenta Jacquese Chiraca v letech 2005 až 2007 byla ministryní pro evropské záležitosti.

Její jmenování může naznačovat, že se Macron snaží uklidnit diplomatický sbor, který je rozhořčený jeho dřívějšími slovy, že úředníci někdy pracují proti výkonné moci, poznamenala agentura Reuters. Diplomatické odbory dokonce kvůli plánované reformě kariérního řádu na příští týden svolaly stávku, která by byla teprve druhou v tomto resortu v dějinách Francie.

Vazby Colonnaové na Londýn by mohly být také užitečné při koordinaci podpory Ukrajině, která se brání proti ruské invazi. Kyjev má mimo jiné podporu Paříže i Londýna.

Sestavování nové vlády silně ovlivnily nadcházející parlamentní volby. Macron potřebuje uklidnit veřejné mínění a vytvořit kabinet, který voliče přesvědčí, aby hlasovali pro strany spřízněné s Macronem. Pokud se tak nestane, bez většiny v Národním shromáždění by Macron jen těžko prosazoval zamýšlené reformy.

První kolo voleb do Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Kandidáti se ucházejí o hlasy voličů v jednotlivých obvodech, pro zisk mandátu je potřeba získat většinu. Pokud není v prvním kole v daném obvodu nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.

Ve snaze vytvořit opozici vůči prezidentu Macronovi francouzská levice a krajní levice sestavily předvolební koalici. Spolupráci ohlásily i centristické strany, včetně Macronovy Republiky v pohybu (LREM).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 2. července 2022

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď