Ve Francii ruší festivaly, přehlídka v Cannes má být netradiční

foto Zlatá palma v Cannes.

Paříž - Mezinárodní filmový festival v Cannes se letos kvůli šíření koronaviru neuskuteční v podobě, na jakou jsou lidé zvyklí. Podle agentury Reuters to dnes oznámili organizátoři, kteří již 19. března festival na neurčito odložili. Původně se měla prestižní filmová přehlídka konat od 12. do 23. května. Pořadatelé dnes zrušili i řadu dalších letních festivalů včetně toho divadelního v Avignonu.

"Po projevu francouzského prezidenta z pondělí 13. dubna jsme uznali, že původně zvažovaný odklad 73. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes na konec června či začátek července není možný," uvedli v prohlášení pořadatelé. Filmovou přehlídku není podle nich letos možné uspořádat "v její původní podobě".

Festival ale chtějí organizátoři přesto v nějaké formě uskutečnit. Nyní podle prohlášení zkoumají různé možnosti.

Prezident Emmanuel Macron v pondělí v projevu řekl, že se karanténní opatření přijatá v polovině března prodlouží do 11. května. Akce s větším počtem lidí nebude podle šéfa Elysejského paláce ale ve Francii možné pořádat nejméně do poloviny července.

Od svého založení v roce 1946 byl festival v Cannes zrušen pouze jednou, a to kvůli studentským bouřím v roce 1968.

Zrušení letošních ročníků oznámila po Macronově projevu už i řada dalších letních festivalů. Konat se letos nebude prestižní divadelní festival v jihofrancouzském Avignonu, který ročně přiláká až 700.000 návštěvníků. Zrušený je také jeden z největších francouzských festivalů rockové hudby Eurockéennes ve východofrancouzském Belfortu a konat se nebude ani hudební festival Francofolies v La Rochelle na západě země, na kterém se loni sešlo 150.000 lidí.

Organizátoři zrušili i letošní ročníky hudebního festivalu Main Square v Arrasu či multižánrové přehlídky Nuits de Fourvi?re v Lyonu, který loni přilákal téměř 200.000 návštěvníků.

Ve Francii se již koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 103.000 lidí. Přes 15.500 jich nemoci covid-19 podlehlo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď