Ve Francii přibylo 7852 nakažených, v Rakousku 764

foto Zdravotníci ošetřují pacienta s koronavirem v nemocnici ve Štrasburku.

Paříž - Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 7852 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 37 lidí, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 30.999. V Rakousku za den přibylo 764 nově infikovaných koronavirem

Ve Francii přibylo 7852 nakažených, s covidem zemřelo 30.999 lidí

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 7852 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 37 lidí, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 30.999. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

Ve Francii od počátku srpna setrvale roste denní počet případů nákazy koronavirem. V sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10.561 případů. V neděli přibylo 7189 případů, v pondělí 6158 a dnes se přírůstek opět dostal téměř k osmi tisícům.

Celkem se od počátku epidemie podle agentury Reuters ve Francii virem SARS-CoV-2 nakazilo 395.104 lidí. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii dlouhodobě monitoruje, se ve Francii dokonce infekce potvrdila dokonce u více než 433.000 lidí.

Zdravotníci se nyní zabývají situací v 866 ohniscích, to je za 24 hodin o 68 více.

Za posledních sedm dní kvůli covidu-19 v některé z francouzských nemocnic skončilo více než 2700 lidí. Na jednotkách intenzivní péče jich přibylo za poslední týden 479.

Už minulý týden premiér Jean Castex za nejvíce znepokojivou označil situaci v druhém největším francouzském městě Marseille, v Bordeaux na jihozápadě země a na karibském ostrově Guadeloupe, který je zámořským departementem Francie. Obě města i ostrov zavedly od té doby opatření, která mají šíření viru omezit.

V Rakousku za den přibylo 764 nově infikovaných koronavirem

Rakousko dnes hlásí 764 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin. Jde tak o další dramatický nárůst, i když nedosáhl sobotních 869 nově infikovaných. Nejhorší situace je ve Vídni, kde za 24 hodin přibylo podle oficiálních statistik rovných 400 nakažených.

V osmimilionovém Rakousku se od počátku epidemie nakazilo koronavirem 34.305 lidí. S covidem-19 zemřelo 757 pacientů, 27.354 se jich uzdravilo. Hospitalizovaných je nyní 293, z toho 49 na jednotkách intenzivní péče.

Nejvíce nově nakažených hlásí hlavní město Vídeň (400), dalších 110 má spolková země Tyrolsko. Třetím nejpostiženějším regionem jsou Dolní Rakousy s 95 nově nakaženými. Další region sousedící s Českou republikou, Horní Rakousy, přidaly do statistiky infikovaných 57 případů.

Epidemická situace v Rakousku se v posledních týdnech horší, a v zemi proto od pondělí platí prakticky všeobecná povinnost nošení roušek v uzavřených prostorech. Takzvaná semaforová komise v pondělí večer na svém mimořádném zasedání navrhla výraznou změnu koronavirové mapy. Například do oranžového stupně, který značí vysoké riziko nákazy, mají být zařazeny Vídeň, Innsbruck, Kufstein, Mödling, Neunkirchen, Bludenz a Dornbirn.

Německo hlásí 1407 nově nakažených koronavirem

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1407 nákaz koronavirem. V předchozích dvou dnech přitom úřady hlásily méně než 1000 nových případů. Počet pacientů, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, pak stoupl o 12. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku v pondělí přibylo 1038 potvrzených případů nemoci, což je pondělní rekord.

Německo má zhruba 83 milionů obyvatel. Od začátku epidemie se v Německu infikovalo 261.762 lidí. S nemocí zemřelo celkem 9362 osob. Uzdravilo se přibližně 234.600 lidí.

Reprodukční číslo v Německu podle RKI nyní činí 1,18. To znamená, že jeden infikovaný nakazí v průměru více než jednoho dalšího člověka, napsala agentura DPA.

Irská vláda nemusí do izolace, ministr zdravotnictví není nakažen

Členové irské vlády dnes museli nakrátko omezit kontakt s dalšími lidmi kvůli podezření, že se mohli od kolegy nakazit koronavirem. Test ministra zdravotnictví Stephena Donnellyho byl ale nakonec negativní, a většina ministrů tak bude moci dál pracovat bez dodatečných omezení, informovala dnes agentura Reuters.

Kvůli podezření, že se Donnelly nakazil koronavirem, dnes nakrátko přerušila svou schůzi i dolní komora irského parlamentu. Poslanci se ale později znovu sešli.

Donnellymu nebylo dnes odpoledne dobře, a požádal proto svého lékaře o test na koronavirus. Premiér Micheál Martin následně "z opatrnosti" ministrům nařídil omezit styky s jinými lidmi. Po oznámení, že byl Donnellyho test negativní, Martin výzvu ministrům k izolaci zrušil.

V preventivní karanténě je nyní jen Eamon Ryan, ministr pro klima, komunikační sítě a dopravu, protože jeden z členů jeho domácnosti čeká na výsledky testu na koronavirus.

Šéf resortu zdravotnictví Donnelly dopoledne na tiskové konferenci představil plán, jak bude vláda dalších šest měsíců postupovat v boji proti pandemii. Oznámil mimo jiné, že kvůli nepříznivé epidemické situaci v Dublinu se příští pondělí na rozdíl od zbytku země neotevřou hospody a bary. Restaurace, které hostům nabízejí jídlo, obnovily provoz už koncem června. V hlavním městě budou také od středy oproti zbytku Irska platit přísnější předpisy ohledně toho, jak se lidé smějí navštěvovat.

V Irsku, které má 4,8 milionu obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo přes 31.000 lidí, 1784 z nich zemřelo. Dnes země oznámila 357 nových případů nákazy, podle agentury Reuters je to nejvyšší růst od poloviny května.

V Kodani budou muset restaurace po 22:00 zůstat zavřené

Kodaň 15. září (ČTK) - Dánská vláda se kvůli rostoucímu počtu případů nákazy novým typem koronaviru rozhodla omezit otevírací dobu restaurací, barů a kaváren v Kodani. Podniky budou muset zavřít nejpozději ve 22:00. V restauracích a barech bude také nově povinné nošení roušek, pokud se hosté vzdálí od svého stolu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke řekl, že reprodukční číslo, které udává, kolik jeden člověk nakažený nemocí covid-19 infikuje dalších lidí, je v současné době v zemi 1,5.

V České republice podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) je teď reprodukční číslo 1,59. Ústav uvedl, že jde o odhad k 12. září.

Dánsko, které má asi 5,6 milionu obyvatel, zaznamenalo za poslední den 334 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie dánské úřady evidují více než 20.000 nakažených a více než 630 úmrtí pacientů s covidem-19.

Kromě restaurací a barů se časové omezení týká i soukromých akcí, jako jsou svatby nebo večírky. I ty je nutné ukončit nejpozději ve 22:00. Opatření vejde v platnost ve čtvrtek a potrvá nejméně do 1. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 19:00 14°C

Celá předpověď