Ve Francii opět vyšly do ulic žluté vesty, účast je slabá

foto Po celé Francii dnes opět vyšli do ulic příslušníci hnutí tak zvaných žlutých vest. Na snímku protesty v Paříži.

Paříž - Po celé Francii dnes opět vyšli do ulic příslušníci hnutí tak zvaných žlutých vest, účast na demonstracích je však podle prvních odhadů zatím velice nízká. Informovala o tom agentura AFP. S největšími protivládními protesty úřady počítaly v Nantes a Lyonu, v obou městech však dorazilo jen kolem 2500 lidí. Policie tam proti maskovaným demonstrantům použila slzný plyn.

Dnešek je už 26. kolem demonstrací proti vládní politice, které začaly loni v polovině listopadu jako protest proti plánovanému růstu cen pohonných hmot. Protivládní protesty ale poslední dobou ztrácejí na intenzitě, minulou sobotu se podle ministerstva vnitra manifestací zúčastnilo necelých 19.000 lidí.

Dnes bude možná demonstrantů ještě méně, celkové údaje však zatím úřady nezveřejnily. Agentura AFP odhadla, že v Lyonu a Nantes vyšlo do ulic celkem 5000 lidí, 1300 lidí protestovalo v Montpellier, 700 v Bordeaux a pouhých několik stovek účastníků měly manifestace v Paříži a Toulouse.

Nejdramatičtější situace byla zřejmě v Nantes na západě země, kde policisté několikrát zasáhli slzným plynem proti skupině maskovaných demonstrantů, kteří na ně házeli lahve a rozbíjeli výlohy. V Lyonu policie použila slzný plyn, když se snažila demonstranty nevpustit na centrální náměstí Place Bellecour.

Nízká účast bude zřejmě povzbuzením pro prezidenta Emmanuela Macrona, který před volbami do Evropského parlamentu podle průzkumů svádí těsný souboj s krajní pravicí, poznamenala agentura Reuters. Macron v dubnu v reakci na protesty žlutých vest představil sérii opatření včetně snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na inflaci či konec rušení škol a nemocnic. Podle zastánců hnutí jsou však prezidentovy kroky nedostatečné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď