Ve finále Chalupeckého ceny jsou jednotlivci i skupiny

foto Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého působící pod názvem Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky (zleva) Vojtěch Märc, Matěj Pavlík, Jan Kolský a Peter Sit pózují 14. ledna 2020 v Praze po skončení tiskové konference k vyhlášení finalistů pro rok 2020.

Praha - Cena Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020 má pět finalistů. Protože ale porota do finále poslala i jednu dvojici a jedno umělecké uskupení, představilo se dnes novinářům celkem devět mladých umělců do 35 let, jimž je cena určena. Desítku umělců ještě doplňuje finalistka z loňského ročníku Alma Lily Raynerová, která se ho nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodů. Účast skupin ve finále odráží trend, který se objevuje v uměleckém světě - umělci dávají přednost sdílené umělecké praxi před individuální prezentací, uvedla dnes ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Fotogalerie

Ve finále 31. ročníku ceny pojmenované po významném kurátorovi a historikovi umění jsou Jakub Choma, dvojice Marek Delong a Anna Slama, Marie Tučková, Jiří Žák a skupina působící pod názvem Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky, kterou tvoří Jan Kolský, Vojtěch Märc, Matěj Pavlík a Peter Sit. Výstava finalistů se uskuteční na podzim ve Veletržním paláci, vítěz bude znám v prosinci.

"Porota vybírala zase z více než 80 portfolií a ocenila, že nepocházejí jen od pražských nebo brněnských umělců, ale z celé ČR i Slovenska," řekla členka poroty Lenka Klodová, která se rozhodování mezinárodní poroty zúčastnila potřetí. Doplnila, že porotci byli ve všech třech ročnících překvapeni, jak mladí umělci dokážou rychle reagovat na společenskou situaci. Před dvěma lety to podle ní byly otázky inkluze a přístupnost umění různým sociálním skupinám, loni to byla politická angažovanost a letos zodpovědnost vůči společenským otázkám a překračování hranic umění k jiným společenskovědním disciplínám.

Kottová připomněla, že loňský laureát ceny Andreas Gajdošík prohlásil, že se o finanční ocenění i rezidenční pobyt, které vítěz získává, rozdělí s ostatními finalisty. Podobně umělci nominovaní na britskou Turnerovu cenu odmítli, aby porota udělila titul laureáta jen jednomu z nich, a cenu tedy získali všichni. Podobné postoje zaujali v minulosti finalisté slovenské Ceny Oskára Čepana. "Pro organizátory těchto projektů je to důležitá výzva k promýšlení dalšího směřování," uvedla Kottová.

Letošní finalista Choma porotu zaujal svými detailně propracovanými multimateriálovými instalacemi. Čtyřčlenná skupina několik let zkoumá dějiny československé psychotroniky a psychoenergetiky. Slama a Delong tvoří instalace, které jsou multimediální, ale opírají se i o tradiční materiály a řemeslné postupy. Tvorbu Tučkové porota ocenila hlavně pro jej hluboký zájem o psychologii člověka ve světě modelovaném technologiemi a sociálními sítěmi. Žáka porota vybrala pro jeho specifický přístup k médiu pohyblivého obrazu. Raynerová podle poroty s razancí a odvahou učinila centrem svých prací závažné téma znásilnění.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď