Ve Dvoře vystavili rukopis, lidé překvapeni jeho velikostí

foto Městské muzeum ve Dvoře Králové vystavilo 7. října originál Rukopisu královédvorského. Stalo se tak u příležitosti letošního 200. výročí nalezení rukopisu jeho údajným tvůrcem Václavem Hankou ve věži dvorského kostela sv. Jana Křtitele. Rukopis bude vystaven do 8. října.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Desítky lidí si dnes zatím prohlédly ve Dvoře Králové nad Labem originál falza Rukopisu královédvorského, který vystavilo městské muzeum. Rukopis vystavuje jen dnes a v neděli u příležitosti letošního 200. výročí nalezení rukopisu jeho údajným tvůrcem Václavem Hankou ve dvorském kostele svatého Jana Křtitele. Dílo, spolu s falzem Rukopis zelenohorský, sehrálo významnou úlohu v době národního obrození, mělo podpořit sebevědomí českého národa.

Řadu návštěvníků muzea překvapila velikost originálu rukopisu. "Vůbec jsem nečekala, že to písmo je tak titěrné," řekla ČTK jedna z návštěvnic. Rukopis tvoří sedm pergamenových dvojlistů, přičemž velikost jednoho listu je 12 centimetrů krát osm centimetrů. Na jedné straně je hustě napsáno 31 až 33 řádek textu s 14 písněmi, například Kytice, Liduše a Lubor, Záboj. Lidé mají také možnost hlasovat o pravosti či nepravosti rukopisu. Před polednem v hlasování vedli zástupci jeho pravosti.

Městské muzeum ve Dvoře Králové vystavilo 7. října originál Rukopisu královédvorského. Stalo se tak u příležitosti letošního 200. výročí nalezení rukopisu jeho údajným tvůrcem Václavem Hankou ve věži dvorského kostela sv. Jana Křtitele. Rukopis bude vystaven do 8. října.Rukopis muzeum vystavilo ve speciální vitríně, která udržuje teplotu mezi 18 až 20 stupni Celsia a vlhkost kolem 50 procent. "Rukopis je v pološeru, vitrína má filtr proti záření, které by mu škodilo a degradovalo inkoust," řekla ČTK zastupující ředitelka muzea Dana Humlová. Muzeum také zavedlo speciální bezpečnostní opatření, podle požadavků Národního muzea, které jako vlastník rukopis do Dvora Králové zapůjčilo.

Muzeum rukopis vystavilo v budově Špýcharu v rámci výstavy Rukopis královédvorský inspirující, která začala 16. září a potrvá do 12. listopadu. O víkendu muzeum zavedlo prodlouženou otevírací dobu. Dnes je otevřeno od 08:00 do 12:00 a od 13:00 do 20:00. V neděli budou moci zájemci rukopis vidět od 08:00 do 20:00.

Ve Dvoře Králové se rukopis naposledy vystavoval před 50 lety, a to jen několik hodin. "Před 50 lety ho přivezli z Prahy taxíkem pouze na otočku. Pro Dvůr je vystavení rukopisu velká událost, ať je polemika kolem něj jakákoliv," řekla ČTK místostarostka Alexandra Jiřičková.

Rukopis královédvorský Hanka "našel" s dvorským kaplanem Pankrácem Borčem 16. září 1817. Dílo bylo podle historiků zhotoveno na počátku 19. století. Rukopis obsahuje na 12 listech a dvou proužcích starých pergamenů 14 básní údajně ze 13. století. Později se rozpoutal spor o pravost Rukopisů. Že jde zřejmě o falzifikáty, bylo prokázáno na přelomu 19. a 20. století a pak kriminalistickým ústavem v letech 1969 až 1970. Někteří odborníci jsou ale i nyní přesvědčeni, že rukopisy padělky nejsou.

Rukopisy splnily v české kultuře úlohu jako zdroj inspirace. Ilustrace Josefa Mánesa k Rukopisu královédvorskému se staly vzorem pro sochy Národního divadla. Alšovy a Ženíškovy lunety ve foyer první české scény jsou výtvarným převyprávěním Rukopisu královédvorského. Bez Rukopisu zelenohorského by nebylo Smetanovy opery Libuše. Na náměty z Rukopisů tvořili i další umělci, třeba Antonín Dvořák, Zdeněk Fibich, Josef Myslbek, Jan Neruda či Jaroslav Vrchlický.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď