Vdova po nobelistovi Liou Siao-poovi poslala zoufalý dopis

foto Ilustrační foto - Spouštění urny s popelem zemřelého čínského disidenta Liou Siao-poa do moře. Vpředu Liouova žena.

Peking - Přátelé vdovy po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi dnes vyjádřili obavy o zdravotní stav básnířky poté, co Liou Sia poslala dopis naznačující, že trpí těžkou depresí. Uvedla to dnes agentura AFP.

Liou Siao-po si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci a letos v červenci zemřel na rakovinu. Nyní šestapadesátiletá Liou Sia nebyla nikdy obviněna z žádného zločinu, od roku 2010 je ale prakticky nepřetržitě držena v domácím vězení a je pod přísnou policejní ostrahou.

V dopise, který Liou Sia napsala ve formě básně laureátce Nobelovy ceny za literaturu Hertě Müllerové, si stěžuje, že brzy zešílí. "Jsem příliš osamělá, zbavili mě práva mluvit, mluvit nahlas, žiju jako rostlina, ležím jako mrtvola," píše Liou Sia.

Exilový čínský disident a spisovatel Liao I-wu zveřejnil fotografii dopisu 9. prosince na svém facebookovém účtu. Podle agentury AFP rukopis odpovídá dopisům, které Liou Sia psala v posledních sedmi letech ze svého domova v Pekingu.

"Sdílím její slova v naději, že to přiměje západní vlády jednat s vládou Číny o této otázce a zajistit co nejrychlejší propuštění (Liou Sia)," řekl Liao agentuře AFP telefonicky z Berlína. Liao prohlásil, že vdova poslala dopis "nedávno", odmítl ale upřesnit, jak se jí to podařilo.

"Bere hodně léků na depresi. Pokud je přestane brát, srdce jí bije jako splašené. Jednou i omdlela," dodal.

Jiný přítel básnířky, který odmítl zveřejnit své jméno, protože žije v Pekingu, uvedl, že nebyl schopen vdovu kontaktovat od srpna. "Musí být pod přísnou policejní kontrolou," řekl.

Spojené státy a Evropská unie již dříve vyzvaly vládu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby vdovu pustil na svobodu a nechal ji odcestovat do zahraničí.

Liou Siao-po, který v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému v Číně, byl propuštěn z vězení koncem letošního června po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Jeho choť byla naposledy na veřejnosti viděna 15. července, kdy měl její manžel pohřeb. Čínské úřady po literátově pohřbu oznámily, že jeho žena Liou Sia je volná. Západní novináři ale popisovali, že je příslušníci čínských bezpečnostních složek nechtěli pustit k jejímu bytu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď