Varšava žádá omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu

foto Izraelská vlajka - ilustrační foto.

Varšava - Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly zrušit svou účast na summitu visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Jeruzalémě. Podle agentury PAP to dnes uvedlo několik vysoce postavených polských politiků.

Úřadující izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac rozlítil polské představitele svým výrokem, že Poláci "nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem". Na základě tohoto výroku se polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí rozhodl zrušit cestu polské delegace na chystaný summit V4 v Jeruzalémě. Vyjádření označil za "rasistické" a "absolutně nepřijatelné".

Izraelské úřady se musí "distancovat od toto vyjádření ... a omluvit se", řekl náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski. Šéf úřadu vlády Marek Suski pohrozil, že pokud se Izraelci neomluví, "nastane skutečné ochlazení vztahů", neboť Polsko se podle něj "nenechá urážet na mezinárodní scéně".

K požadavku o omluvu Izraele se připojil i lídr nejsilnější opoziční strany Občanská platforma Grzegorz Schetyna, který je jindy k současné konzervativní polské vládě silně kritický. "Žádáme a očekáváme od izraelské vlády, od izraelského premiéra a izraelského ministra zahraničí Kace oficiální omluvu," řekl.

Podle šéfa kanceláře polského premiéra Michala Dworczyka lze v důsledku "skandálních výroků" zatím hovořit o napětí, nikoliv však o kolapsu v polsko-izraelských vztazích. Varšava zůstává "velmi důležitým, pokud ne nejdůležitějším partnerem Izraele v Evropě" a obě země se "vzájemně podporují v řadě různých projektů", řekl Dworczyk.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 16. června 2019

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď