Vánoční trhy v Německu, pokud mohly otevřít, doprovází kontrola očkování

foto German police officers patrol on the first day of the Christmas market in Frankfurt, Germany, Monday, Nov. 22, 2021. Due to the COVID-19 pandemic the opening ceremony was canceled, less booths were set up and police checked if visitors stick to the coronavirus restrictions. Germany’s health minister said Monday that the rapid rise in coronavirus cases means it’s likely everyone in the country who isn’t vaccinated will have caught COVID-19 by the end of the winter — and some of those will die. Official figures Monday showed more than 30,000 newly confirmed cases in Germany over the past 24 hours — an increase of about 50% compared to one week ago. (AP Photo/Michael Probst)

Berlín - Kontrola dokladů o očkování, nezbytné roušky a všudypřítomné výzvy k udržování odstupu a pravidelnému dezinfikování rukou. Tak v Německu letos vypadají adventní trhy, pokud dnes vůbec kvůli pandemii nemoci covid-19 mohly otevřít. Zatímco v Berlíně, Kolíně nad Rýnem nebo třeba v braniborské Chotěbuzi se trhy konají, v Bavorsku a Sasku nyní stejně jako loni vůbec nebudou.

Fotogalerie

Německé vánoční trhy jsou v Evropě vyhlášené a v nepandemických dobách jsou častým cílem také českých turistů, kteří si chtějí se svařeným vínem v ruce užít často až kýčovitou atmosféru adventu. Ani letos na otevřených trzích nechybí bohaté dekorace, zářivé osvětlení, betlémy či dřevěné vánoční pyramidy. K bezstarostnosti ale mají trhy daleko. Prodejci se obávají náhlého nuceného uzavření, jako se stalo v Sasku a Bavorsku, a návštěvníci zase musí splnit epidemická nařízení, aby se ke stánkům vůbec dostali.

Nejviditelnější změnou oproti předchozím letům je důkladné a vysoké oplocení kvůli kontrole epidemických opatření, volný přístup na trhy je tak alespoň letos minulostí. Trhy mají oddělené vstupní a odchozí brány, aby se lidé příliš nemísili. Vše hlídá ostraha, která kontroluje, zda lidé mohou dovnitř.

"Doklad o očkování máte?" žádá od příchozích ostraha vánočního trhu před berlínskou Červenou radnicí u vysílací věže, jednoho z ikonických symbolů města. Jen krátce před otevřením trhu čekalo na vstup asi dvacet lidí, fronta se ale kvůli požadovaným rozestupům roztáhla několik desítek metrů.

"Na trh určitě půjdu, ale zase tak nedočkavá nejsem. Počkám si až na víkend, až se naše rodina sejde," řekla ČTK Valeria, která kolem fronty mířila k nově postavenému berlínskému zámku. "Ale ta vůně jídla je lákavá," připustila.

Na dopolední otevření nedalekého vánočního trhu na berlínském náměstí Gendarmenmarkt v kulisách impozantních budov také čekalo několik návštěvníků. Též na tento trh, kde se platí symbolické vstupné jedno euro, mohou jen očkovaní a uzdravení. Výjimku mají děti a mládež od šesti do 18 let, kterým postačuje test, případně žákovská průkazka. Ta v Německu slouží jako doklad pravidelného testování, které žáci ve školách nejméně dvakrát týdně podstupují.

Zatímco vstup bez roušek je dnes nemyslitelný, ještě před měsícem s ním někteří pořadatelé počítali. Hans-Dieter Laubinger, jehož rodina trh u Červené radnice pravidelně organizuje, už v říjnu ohlásil, že omezí vstup na očkované a vyléčené, aby návštěvníci nemuseli nosit respirátory. Situace se mezitím zhoršila, nařízení přitvrdila a roušky jsou tak s výjimkou nejmenších dětí povinné.

Laubinger se ale nyní obává, že další rychlé šíření nákazy by mohlo skončit uzavírkou trhů. "Pokud budeme muset skončit, měl by škody zaplatit stát," myslí si. Se samotnými karanténními nařízeními problém nemá, protože jsou podle něj splnitelná.

V odškodnění nyní doufají pořadatelé trhů v Lipsku na severozápadě Saska. Zdejší trh byl již nachystán, minulý týden v pátek ale zemská vláda nařídila, že se kvůli pandemii žádný konat nebude. Místo plánovaného otevření se tak začalo s demontáží. Řada organizátorů se po zkušenosti z loňské uzavírky rovnou rozhodla, že letos raději neotevřou.

Ačkoli úřady postupně zvyšují tlak na neočkované, aby změnili názor a nechali se imunizovat, trhy pro návštěvníky bez vakcíny nejsou zapovězeny. Najít si ale musí takový, kde zatím postačuje negativní test. V Berlíně jsou to například trhy na Alexanderplatzu, Postupimském náměstí nebo náměstí Breitscheidplatz, jehož tradici nezničil ani teroristický útok z roku 2016 s českou obětí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď