Vánoční stromky se zdobily i hákovými kříži, ukazuje výstava

foto Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, i hákovými kříži. Takové ozdoby kdysi bylo v Německu možné koupit v běžných obchodech, jak ukazuje výstava v Berlíně.

Berlín - Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu možné koupit i v běžných obchodech, jak ukazuje nová výstava věnovaná vánočním ozdobám v Německém historickém muzeu v Berlíně.

"Víme, že se vyráběly ve velkém a daly se zcela normálně koupit," říká o ozdobách s nacistickou symbolikou šéf sbírek Německého historického muzea Fritz Backhaus. "Máme zde třeba inzerát, na němž je vidět, že tyto vánoční ozdoby, které propagoval především SS, prodávala třeba Edeka," poznamenává s poukazem na maloobchodní řetězec, který v Německu funguje dodnes.

Právě SS se ve 30. a 40. letech minulého století hodně snažil, aby Němci Vánoce slavili v národněsocialistickém duchu. K tomu měly vedle příruček s doporučeními napomáhat i speciální vánoční ozdoby, z nichž výstava ukazuje třeba vánoční špičku s hákovým křížem z Durynska z doby kolem roku 1933 nebo svastiku vyvedenou na vánoční kouli.

I přes snahy SS a některých dalších organizací není ale zřejmé, že by Němci za Hitlerova režimu své vánoční zvyky skutečně výrazně změnili. "Jak moc byl tento vánoční design rozšířený, dokážeme jen těžko odhadnout. Na fotkách vánočních stromů z té doby ho nacházíme spíše jen výjimečně," podotýká Backhaus. "Vánoce jsou něčím tradičním, a tak lidé velmi rádi i v této době dále využívali tradiční vánoční ozdoby," nabízí jedno z možných vysvětlení.

Vánoční výzdoba se zásadně nezměnila ani za režimu Německé demokratické republiky, která sice také prosazovala své akcenty, nikoliv ale komunistickou symboliku. "Existovala třeba poněkud komická snaha přejmenovat vánočního anděla na "postavu konce roku" (Jahresendfigur)," líčí Backhaus, podle něhož se vůbec neujala. Ukazuje ale na debaty části východoněmeckých pohlavárů o tom, jestli se mají i nadále používat křesťanské pojmy.

Výstava "Anděl, hákový kříž, Skalní dóm", která na pár metrech čtverečních nabízí kolem 500 exponátů, se ale nezaměřuje jen na oslavy Vánoc v nedemokratických dobách. Vývoj sleduje od 19. století až do současnosti.

Zajímavou část tvoří třeba židovské, muslimské nebo buddhistické ozdoby, jež někteří stoupenci těchto náboženství, kteří si také připomínají Vánoce, dávají na své stromky. Jsou mezi nimi i ozdoby v podobě Buddhy, tradičního židovského svícnu nebo jeruzalémské mešity Skalní dóm. Ke kuriózním ozdobám pak patří třeba podobizny Karla Marxe nebo Martina Luthera.

Výstava je v německé metropoli k vidění do 3. března příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď