Vandalové vyřízli z fasády domu jedno z Banksyho děl na Ukrajině

foto Nástěnná malba připisovaná britskému uměleci Banksymu v ukrajinském městečku Boroďanka na snímku z 13. listopadu 2022. Dílo zobrazuje muže podobajícího se prezidentu Vladimiru Putinovi, kterého malý chlapec poráží v zápase v judu.

Kyjev - Vandalové vyřízli z fasády domu v Hostomelu u Kyjeva graffiti, které zde namaloval světově proslulý britský umělec Banksy. Pachatele již zadržela policie, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Dílo zobrazovalo ženu v županu a plynové masce s natáčkami a hasicím přístrojem v ruce. O letiště v Hostomelu se v úvodu války, kdy se Rusové snažili zmocnit Kyjeva, tvrdě bojovalo.

Fotogalerie

O případu vandalství nejprve informoval na sociálních sítích očitý svědek Serhij Žuk, podle kterého pachatelé Banksyho dílo vyřízli z fasády za bílého dne. Policie vandalský čin podle deníku Ukrajinska pravda potvrdila a oznámila, že zadržela skupinu lidí, kteří jej mají na svědomí. Obvinila je z úmyslného zničení či poškození uměleckého díla. Zadržení na svou obhajobu uvedli, že Banksyho dílo chtěli prodat, aby utržené peníze mohli poslat na potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

Banksy minulý měsíc potvrdil serveru The Art Newspaper, že na Ukrajině vytvořil sedm graffiti, včetně obrázku ženy v Hostomelu.

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců, zároveň zůstává v anonymitě. Proslavil se na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu. Během dalších let se jeho práce objevily v Paříži, New Yorku a Park City v Utahu. Média jej často popisují jako "nepolapitelného" a "tajemného" či "guerillového" pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří i největší světové celebrity.

Města a vesnice v Kyjevské oblasti byly mezi prvními na Ukrajině, které letos v únoru pocítily ruskou vojenskou agresi. Část regionu obsadila hned v prvních dnech invaze ruská okupační vojska, stáhla se odsud zhruba na začátku dubna. Po osvobození obcí svět šokovaly informace o masakrech civilistů ruskými vojáky a o masových hrobech. Moskva zodpovědnost popřela.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď