Válka na Ukrajině je v každém ohledu strategickým neúspěchem, míní Blinken

foto Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias (vpravo) a jeho americký protějšek Antony Blinken na tiskové koferenci v Aténách, 21. února 2023.

Atény - Válka na Ukrajině, kterou vyvolal ruský prezident Vladimir Putin, je v každém ohledu strategickým neúspěchem, je přesvědčen americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle agentury AFP to řekl v Aténách na společné tiskové konferenci se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem.

"Je to zásluha odvahy ukrajinského lidu, ale také síly a jednoty spojenců a partnerů z celého světa, kteří přišli Ukrajinu podpořit," uvedl dnes Blinken.

Ruské plány podle Západu původně počítaly s tím, že Ukrajina padne do několika dní. V pátek tomu ale bude už rok, co válka začala. Ukrajině se navíc podařilo dobýt část území, které Rusko v první fázi konfliktu obsadilo.

Válku podle Blinkena nikdo nechtěl, ale teď je nutné, aby spojenci hájili základní principy. "Protože pokud to neuděláme, pokud dovolíme, aby to beztrestně pokračovalo, otevřeme Pandořinu skříňku po celém světě," dodal šéf americké diplomacie.

Blinken, který do Řecka zamířil z Turecka, dnes také obě sousední země vyzval, aby vzájemné dlouhotrvající spory vyřešily dialogem. Spory těchto dvou členských zemí NATO se týkají řady témat, včetně například těžebních práv v moři kolem rozděleného Kypru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď