Válečné veterány uvidí lidé v Plzni hlavně při dojezdu konvoje

foto Jízda vojenských historických vozidel s veterány se 7. května 2016 konala v rámci plzeňských Slavností svobody.

Plzeň - Pět amerických a čtyři belgické veterány, kteří v roce 1945 osvobozovali Plzeň, uvidí lidé při Slavnostech svobody hlavně na pietních aktech a 5. května při dojezdu konvoje historické vojenské techniky na náměstí. Tam bude příležitost se se všemi setkat, řekla ČTK vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora Jana Švábková. Plzeňské Slavnosti svobody, největší oslavy konce druhé světové války v ČR, letos budou od 3. do 6. května.

Veřejnost může s veterány diskutovat také 4. května od 09:00 v Měšťanské besedě. Mají i volný program, aby se sami mohli setkat s přáteli, které na Plzeňsku mají. "Jsou jednoznačně hlavním bodem slavností," řekl primátor Martin Baxa. Loni jich přijelo také devět. Letos účast potvrdili Earl Ingram, Herman Geist a James Duncan z 2. pěší divize, George Thompson z 16. obrněné divize, Richard Pieper z 97. pěší divize a za belgický 17. střelecký prapor Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Val?re Gustin.

"Ozývají se sami, hned po uplynulých slavnostech zjišťují termín na další rok. Nemusíme nikoho přemlouvat," uvedla Švábková. Největším problémem bývá zdravotní stav, jsou ve věku 95 až 96 let. "Takže je to pro ně velice náročné, ale hned po každých slavnostech nás vždy ujišťují, že příště přijedou znovu," řekla.

Nejstarší z veteránů je Američan Earl Ingram, jemuž bude letos 2. září 97 let. Ingram byl v roce 1945 velitelem 2. čety 38. pěšího pluku 2. pěší divize. "Tato divize velmi pomáhala s poválečnou obnovou města i s administrativou," uvedl Daniel Malý z klubu vojenské historie.

Jejich znak hlavy indiána v bílé pěticípé hvězdě stále nosí nebo mají schovanou jako originální nášivku stovky fanoušků osvoboditelů. "Byl to jeden z nejčastějších suvenýrů té doby, co vojáci dávali," řekl Malý. Od roku 2009 má plzeňský extraligový hokejový klub HC Škoda Plzeň v logu podobného indiána.

"Před dvěma lety jsme rozjeli projekt, který mapuje osudy příslušníků 2. pěší divize. Spolupracujeme s veterány, sběrateli a nadšenci do historie a pátrači po příbězích v USA i ve Francii, hodně s rodinami veteránů," uvedl Malý. Dalším partnerem je americká asociace sdružující veterány divize. "Sdružuje veterány napříč všemi obdobími od druhé války po současnost," řekl. Projekt je podle Malého zaměřený hlavně na vzpomínky, příběhy a na vytvoření databáze všech příslušníků z války, protože kompletní soupis neexistuje. Celý projekt představí příští rok na 75. výročí osvobození, klub historie zvažuje také vydání publikace.

Divize měla před 74 lety 14.000 mužů, všichni se tehdy pohybovali po celém Plzeňském kraji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď