Valašské muzeum v přírodě nabídne 50 programů i akce osvědčené z covidu

foto Národní muzeum v přírodě zahájilo návštěvnickou sezonu 2022 a představilo nově vznikající objekty areálu Kolibisek, 26. dubna 2022, Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm, Vsetínsko. Na snímku je hájovna v areálu Kolibiska.

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku zahájí v neděli hlavní návštěvnickou sezonu. Nabídne v ní pět desítek programů, tři folklorní festivaly, jeden hudební festival, výchovně-vzdělávací pořady, výstavy i náboženské obřady. Standardní programovou nabídku doplní programy, které se osvědčily v covidových letech, řekl dnes novinářům ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Fotogalerie

"Za covidovou dobu jsme si, protože jsme nemohli dělat venkovní programy, vypracovali systém drobných menších programů, které se setkaly s dobrou návštěvnickou odezvou. Osvědčily se specializované prohlídky s našimi etnografy, prázdninové hraní, čtení pohádek, bylinkové procházky, speciální prohlídky s písničkou," uvedl Ondruš.

Hlavní sezonu zahájí v neděli pořad Stavění máje, následovat bude pořad Jaro na dědině či Svatojánský večer. Muzeum si v září připomene letošní sté výročí narození manželů Zátopkových. Sté výročí narození básníka Ladislava Nezdařila oslaví pořadem Ozvěny Valašského Slavína. Po čtyřech letech se v muzeu setkají řezbáři na 22. ročníku Hejova nožíku. Po tříleté přestávce se uskuteční Pekařská sobota. Poslední srpnová sobota bude věnovaná pořadu Myslivosti zdar.

V areálu Mlýnské doliny se letos otevře nový objekt se sociálním zázemím. U vstupní budovy Sušáku je nově nabíjecí stanice pro elektrokola. "V Jednotlivých areálech jsme pro lepší orientaci aktualizovali mapy. Objekty Dřevěného městečka dostaly nové popisky s QR kódy, díky kterým si návštěvník může prohlédnout historické fotografie staveb na svém původním místě či v době jejich přestavby," uvedl Ondruš.

Muzeum pro letošní sezonu kvůli zvýšení cen energií zdražilo vstupné, které tvoří asi 35 procent jeho příjmů. "V průměru jde o zdražení o 20 procent. Průměrná cena vstupného je asi sto korun, jde tedy o zdražení o asi 20 korun," uvedl Ondruš. Zůstává možnost koupit si permanentku na deset vstupů do muzea za 450 korun, také volný vstup v první čtvrtky v měsíci od května do září. "Volný vstup bude také u dalších příležitostí," uvedl ředitel. Pro návštěvníky bude podle něj letos vstup zdarma celkem jedenáctkrát.

Valašské muzeum v přírodě patří k nejnavštěvovanějším místům ve Zlínském kraji. Loni do něj zavítalo 276.391 lidí, o téměř 49.000 více než předloni.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď