Vaclík se vrátil do branky Sevilly a vychytal výhru v derby

foto Brankář FC Sevilly Tomáš Vaclík.

Madrid - Brankář Tomáš Vaclík se po čtyřech zápasech vrátil po zranění do sestavy Sevilly a pomohl v 32. kole španělské fotbalové ligy k sobotnímu vítězství v derby nad Betisem 3:2.

Vaclík měl v ofenzivně laděném utkání dost práce a celkem mířilo na jeho branku sedm střeleckých pokusů. Skóre otevřel v 26. minutě jeho spoluhráč El Haddadi, jemuž na gólovou hlavičku nacentroval Sarabia. Španělský záložník už má v sezoně dvouciferný počet branek (11) i asistencí (11).

Český gólman inkasoval poprvé po přestávce, kdy ho překonal střelou do protipohybu Lo Celso. Domácí ale udeřili vzápětí gólem Sarabii a výstavní Vázquezovou dělovkou. V 82. minutě už jen snížil trefou z přímého kopu střídající Tello.

FC Sevilla vyhrála po třech zápasech a posunula se na čtvrté místo o bod před Getafe, které remizovalo ve Valladolidu 2:2. Betis zůstává devátý.

Fotbalista Barcelony Ousmane Dembélé (vpravo) nepřekonává brankáře týmu Huesca Roberta Santamaríu. Barcelona bez několika opor remizovala na hřišti poslední Huescy 0:0. Trenér Ernesto Valverde nechal odpočívat před odvetou čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru United i hvězdu týmu Lionela Messiho, jehož navíc trápí poranění v obličeji. Zaváhání obhájce titulu využilo Atlético Madrid a po výhře 2:0 nad Vigem stáhlo ztrátu na čelo na devět bodů.

Bez ofenzivních opor se Barcelona do mnoha šancí nedostala a teprve podruhé tomto ročníku La Ligy neskórovala. Ani zdaleka tak nenavázala na první vzájemné utkání v sezoně, podzimní souboj na Camp Nou ovládli Katalánci jasně 8:2.

O první branku Atlética se postaral parádním přímým kopem Griezmann, jenž se tímto způsobem prosadil potřetí v sezoně. Francouzský útočník se podílel i na druhé brance svého týmu, když v 74. minutě vyslal do sóla skórujícího Moratu.

Atlético potvrdilo bilanci nejlepšího týmu v lize na vlastním stadionu. Z dosavadních 16 utkání ztratilo body jen za dvě remízy a jednu porážku.

Alavés nevyhrál počtvrté v řadě a po odehrání kompletního kola může vypadnout z pohárových pozic. O výhře Espaňolu 2:1 rozhodl Laguardiův vlastní gól z 49. minuty. Obránce Alavésu dal třetí gól do vlastní sítě v průběhu posledních třech sezon, což je nejvíc v lize.

Šestá Valencie porazila doma díky dvěma gólům Santiho Miny Levante 3:1. Třiadvacetiletý útočník otevřel skóre po centru hlavou už ve 2. minutě. O vyrovnání se v úvodu druhé půle nešťastným sražením míče do vlastní branky po rohu postaral Soler, ale už o minutu později poslal Valencii opět do vedení hrdina prvního čtvrtfinále Evropské ligy proti Villarrealu Guedes. Mina pak výhru "Netopýrů" ještě pojistil.

Bilbao porazilo doma díky dvěma trefám Iňakiho Williamse předposlední Vallecano 3:2 a posunulo se na sedmé místo. Williams už ve 2. minutě otevřel skóre tečovanou střelou a v 18. minutě mohli jít domácí do dvougólového úniku, ale penaltu Raúla Garcíi a následnou dorážku skvěle zlikvidoval brankář Alberto García. Před koncem první půle vyrovnal Moreno, ale po změně stran se podvanácté v sezoně prosadil Williams.

Po vyloučení Advinculy za dvě žluté karty během pouhých tří minut hráli hosté od 52. minuty v deseti a přesilovku využil Raúl García k nápravě penaltového nezdaru. Skóre už jen zkorigoval nejlepší střelec Vallecana De Tomas, jenž se trefil v lize už počtrnácté.

Real Madrid znovu ztratil body a za druhým Atléticem má čtyřbodový odstup. Svěřenci Zinedina Zidana remizovali v pondělní dohrávce na stadionu Leganés 1:1.

Mužstvo Leganés, které ze tří předchozích kol vytěžilo sedm bodů, mohlo jít do vedení už po čtvrthodině hry, jenže tísněný Martin Braithwaite nezamířil z malého vápna přesně. To se podařilo až v závěru první půle Jonathanu Silvovi, na jehož technickou střelu zpoza šestnáctky Keylor Navas nedosáhl.

Favorizovaní hosté se prosadili až po změně stran, kdy se Karim Benzema dostal k dorážce vlastní střely a z úhlu 18. gólem v sezoně vyrovnal. V tabulce střelců je před ním jen barcelonské duo Lionel Messi (33) a Luis Suárez (20).

Na víc se však Real na madridském předměstí nevzmohl a z posledních tří zápasů získal jen čtyři body. Za vedoucí Barcelonou zaostává "Bílý balet" šest kol před koncem ligy o 13 bodů.

Španělská fotbalová liga - 32. kolo:

Espaňol Barcelona - Alavés 2:1 (19. Pedrosa, 47. vlastní Laguardia - 56. Calleri), Huesca - FC Barcelona 0:0, Atlético Madrid - Vigo 2:0 (42. Griezmann, 74. Morata), FC Sevilla - Betis Sevilla 3:2 (26. El Haddai, 59. Sarabia, 63. Vázquez - 55. Lo Celso, 82. Tello), Valladolid - Getafe 2:2 (30. Guardiola, 69. Ünal z pen. - 14. Arambarri, 90.+6 Molina z pen.), Bilbao - Vallecano 3:2 (2. a 50. Williams, 72. Garcí- 45. Morena, 85. De Tomas), San Sebastian - Eibar 1:1 (1. Juanmi - 85. Jordán), Girona - Villarreal 0:1 (7. Chukwueze), Valencie - Levante 3:1 (2. a 63. Mina, 57. Guedes - 56. vlastní Soler), Leganés - Real Madrid 1:1 (45. J. Silva - 51. Benzema).

1. FC Barcelona 32 22 8 2 81:31 74
2. Atlético Madrid 32 19 8 5 47:21 65
3. Real Madrid 32 19 4 9 56:38 61
4. FC Sevilla 32 15 7 10 54:39 52
5. Getafe 32 13 12 7 40:29 51
6. Valencie 32 11 16 5 36:27 49
7. Bilbao 32 11 13 8 36:37 46
8. Alavés 32 12 9 11 33:40 45