Václav Marhoul dotočil Nabarvené ptáče podle Kosińského

foto Režisér a producent Václav Marhoul (na snímku) dotočil 5. července 2018 svůj dlouho připravovaný projekt, film Nabarvené ptáče podle stejnojmenného světového bestseleru spisovatele Jerzyho Kosińského. Poslední klapka, jichž bylo celkem více než 3000, padla nad ránem na mostě u vesnice Kácov na Sázavě.

Praha - Režisér a producent Václav Marhoul dnes dotočil svůj dlouho připravovaný projekt, film Nabarvené ptáče podle stejnojmenného světového bestseleru spisovatele Jerzyho Kosińského. Poslední klapka,jichž bylo celkem více než 3000, padla nad ránem na mostě u vesnice Kácov na Sázavě, řekla dnes ČTK za produkci filmu Alice Titzová. Světová premiéra filmu se plánuje na květen 2019.

Dnešnímu okamžiku předcházelo osm let příprav, které zahrnovaly dvouletou snahu o získání práv ke zfilmování, 17 verzí scénáře, které vznikaly tři roky, a další roky pak nakonec úspěšné úsilí vedoucí k financování celého projektu.

Nabarvené ptáče je výpovědí židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života a o lidském charakteru. Děj se odehrává za druhé světové války a hlavní postavou je devítiletý Žid Joska, jehož rodiče pošlou k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě, aby ho uchránili před nacisty. Chlapcova teta však nečekaně umírá, a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry.

Román je výjimečný syrovostí popisu krutostí, které válka a jí pokřivené poměry a lidské charaktery mohou způsobit. "Není to ale film o holokaustu, a i když se to odehrává za války, tak to není ani válečný film," uvedl při začátku natáčení Marhoul. Po mnoha stránkách výjimečný film se točil průběžně po dobu 16 měsíců na Ukrajině, Slovensku, Polsku a v Česku.

Nabarvené ptáče má vedle hlavní role, kterou ztvárnil nyní už jedenáctiletý Petr Kotlár z Českého Krumlova, mezinárodní herecké obsazení. V první řadě na Marhoulovu nabídku kývly světové hvězdy, jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgaard, vedle nich pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z německých herců se na plátně objeví Tim Kalkhof, z ukrajinských Alla Sokolova, z ruských Aleksej Kravčenko, z polských se představí Lech Dyblik, ze slovenských Júlia Valentová a Martin Nahálka a z českých pak Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk.

Jerzy Kosiński (1933 až 1991) čerpal inspiraci pro svůj první román částečně z vlastních zkušeností a traumat - kvůli židovskému původu se během války skrýval na polském venkově. Název Nabarvené ptáče si vypůjčil z někdejšího vesnického zvyku, kdy lidé chytali ptáky, kterým posléze barvili peří. Takto obarveného ptáčka vypustili zpátky mezi jeho druhy, ti ho však už nepřijali a uklovali ho v domnění, že se jedná o nepřítele. Stejně se cítí i hlavní hrdina románu, malý chlapec, který se vždy a všude, díky své odlišnosti, setkává jen se strachem, opovržením a krutostí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď