V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené

foto V ostravské zoologické zahradě se poprvé rozmnožily krajty zelené. Přestože tyto hady chová 80 evropských zahrad, rozmnožují se v nich jen vzácně. Na snímku je mládě krajty zelené.

Ostrava - Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo rozmnožit krajty zelené. Přestože se tito hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se v nich jen vzácně. Za poslední rok se odchov podařil jen v jedné další zoo, v dánské zahradě v Randersu odchovali šest mláďat, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.

Krajty zelené obývají v ostravské zahradě jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. Poprvé se je ošetřovatelé pokusili rozmnožit loni, ale nebyli úspěšní. Letos se vylíhlo deset mláďat, která zatím zůstávají v chovatelském zázemí.

"Krajty zelené chová ostravská zoo od roku 2018, kdy přivezla dvě samice ze Zoo Plzeň. V roce 2021 k nim přibyl samec ze Zoo Lipsko. Poprvé snesly vejce obě samice v loňském roce, ale snůška se od počátku nevyvíjela dobře. Kolem Vánoc pozorovali chovatelé opakovaně páření. Jedna ze samic po nějaké době ztratila svou jasně zelenou barvu, její kůže získala modravý nádech, což byla známka toho, že v sobě nosí vejce," uvedla mluvčí.

Před kladením vajec přestěhovali ošetřovatelé samici z expozice do zázemí. "V přírodě pravděpodobně ukrývají tyto krajty snůšku v dutinách, kterou měla nahradit bouda v zázemí. Samice ale nakonec nakladla vejce volně do terária,“ řekla teraristka Petra Valentová. Jedenáct oplozených vajec umístili chovatelé do líhně. Inkubace trvala 50 dní. "Jedno vejce se krátce před líhnutím začalo kazit, proto bylo z líhně vyřazeno. Ukázalo se, že ve vejci byla dvojčata, ale oba zárodky uhynuly," doplnila Nováková. V zoo se nakonec vylíhlo deset mláďat.

"Vzhledem k tomu, že rodiče krajt, podobně jako většiny plazů, o svá mláďata nepečují, zůstávají dál v zázemí, zatímco jejich matku jsme vrátili zpět do pavilonu Papua. Malé krajty měří po vylíhnutí okolo 20 centimetrů a jsou zbarvené žlutě. Záhy po opuštění vaječných obalů se snaží dostat do bezpečí a hledají vhodnou větvičku, na níž zaujímají typickou polohu, jakou známe i u dospělých krajt. Zatím nepřijímají žádnou potravu, postupně tráví živiny ze žloutkového váčku. Krmit je začneme myšími holátky až po prvním svleku," řekl terarista Lucas Bono. Do velikosti dospělých jedinců o délce zhruba 180 centimetrů dorostou krajty asi za dva roky, typickou zelenou barvu získají okolo jednoho roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď