V ZOO Dvůr Králové se narodilo mládě vzácného zebry bezhřívé

foto V zoo ve Dvoře Králové nad Labem se v květnu 2020 narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé (na snímku z 13. května 2020).

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v květnu narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé. Dosud to je jediné mládě zebry bezhřívé, které se letos na světě narodilo zvířatům chovaným v zajetí. I s novorozenou samičkou, která dostala jméno Priscilla, čítá dvorské stádo zeber bezhřívých sedm jedinců. ČTK to řekla mluvčí zoo ve Dvoře Králové Markéta Grúňová.

Zebra bezhřívá je vzácným poddruhem zebry stepní, který se v minulosti vyskytoval zejména v Súdánu a v Ugandě. Kvůli nestabilním poměrům v obou zemích ale zeber značně ubylo. Podle aktuálních odhadů jich žije přibližně 200 až 300 v ugandském národním parku Kidepo Valley a v rezervaci Pian Upe. V minulosti obývaly zebry bezhřívé kromě Súdánu i Keňu, ale ani v jedné z těchto zemí se je v posledních letech nepodařilo nalézt. Klisna narozená ve Dvoře Králové je proto podle chovatelů velkým příslibem pro budoucnost celého poddruhu.

Zebry bezhřívé dovezli do Evropy mezi lety 1969 a 1976 tehdejší ředitel dvorské zoo Josef Vágner a zoolog Luděk Dobroruka. Dvorský chov dal základ dnešnímu chovu zeber bezhřívých v zajetí. Nyní 11 zoologických zahrad chová celkem 34 zeber bezhřívých, všechny mají původ v Česku. Dvorská zoo byla loni jedinou na světě, která zebry rozmnožila.

V zoo ve Dvoře Králové nad Labem se v květnu 2020 narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé (na snímku z 13. května 2020). Populace zeber bezhřívých nyní podle zoologů spíše stagnuje a hrozí její postupný úbytek. Chtěli by vytvořit stabilní populaci chovanou v zajetí. "Usilují proto o umístění většiny zeber bezhřívých žijících v lidské péči do Česka a na Slovensko. Stáda tvořená potomky zvířat ze Dvora Králové žijí rovněž v Liberci, Praze a Košicích, v nejbližší budoucnosti se zebry bezhřívé nastěhují také do Plzně," uvedla mluvčí.

ZOO Dvůr Králové společně se Zoo Liberec také usilují o vznik projektu na záchranu zeber bezhřívých přímo v Ugandě, která dnes patří k nejbezpečnějším zemím v Africe. "V plánu je příprava vzdělávacích materiálů a případná pomoc s ochranou, monitoringem a genetickou analýzou populací v rezervacích Kidepo Valley a Pian Upe," uvedla mluvčí.

Zebra bezhřívá dostala své jméno proto, že kolem druhého až třetího roku života vypadává zebrám srst z hřívy. Samci mohou o hřívu přijít zcela, samicím přinejmenším výrazně prořídne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď