V Zoo Brno se vylíhla želva pavoukovitá i bez inkubátoru

foto V Zoo Brno se k překvapení chovatelů vylíhla želva pavoukovitá přímo v expozici. Odchov tohoto druhu je poměrně složitý a dosud se vždy odehrával pouze v inkubátoru. V tiskové zprávě to 6. února 2020 uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Brno - V Zoo Brno se k překvapení chovatelů vylíhla želva pavoukovitá přímo v expozici. Odchov tohoto druhu je poměrně složitý a dosud se vždy odehrával pouze v inkubátoru. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Brněnská zoo chová severní poddruh želvy, jeden ze tří poddruhů, rozmnožuje ji jako jediná v Evropě. Odchov se odehrává v prostředí inkubátoru, který se musí speciálně regulovat, snižovat teplota, posléze zase zvyšovat. Jedna želvička se teď ale vylíhla přímo v expozici, přestože žádné vejce po předchozích snůškách chovatelé předtím nenašli. Zřejmě bylo zahrabané v substrátu. V expozici navíc nepanovaly ideální podmínky, jaké nabízí inkubátor.

"Něco podobného neevidují ani kolegové ve Spojených státech amerických, kde chovají nejvíc želv tohoto poddruhu. Ve Velké Británii napočítali jednotky takových případů, ale u jiných druhů. Je to opravdová rarita," uvedl kurátor chovu plazů brněnské zoo Petr Šrámek.

Vylíhnuté mládě je šesté, které brněnská zoo odchovává. A s největší pravděpodobností není poslední. V inkubátoru jsou ještě dvě další vejce. Malých želviček v expozici by tak brzy mohlo přibýt.

V Evropě chovají severní poddruh želvy pavoukovité dvě zoo, jedna další je v Asii a 15 v Severní Americe. Za poslední rok se v těchto institucích vylíhlo devět mláďat, z toho dvě připadla na brněnskou zoo.

Želva pavoukovitá je extrémně odolný druh, který je adaptovaný na velmi nehostinné podmínky jihozápadního Madagaskaru. Jde především o extrémní teploty, sezonní minimum srážek a nedostatek potravy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď