V září začne modernizace železničního uzlu Pardubice

foto Správa železnic zmodernizuje železniční uzel Pardubice (na archivním snímku ze 3. července 2020) za 5,59 miliardy korun. Dokončila tendr. První výluky začnou 6. září 2020. Práce skončí v roce 2024.

Pardubice - Správa železnic (SŽ) zmodernizuje železniční uzel Pardubice za 5,59 miliardy korun. Dokončila tendr na stavební firmu. První výluky začnou 6. září. Práce skončí v říjnu 2024, uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda na twitteru.

Výběrové řízení vyhrálo sdružení firem Eurovia CS, Chládek a Tintěra, Elektrizace železnic Praha a GJW Praha. Po modernizaci se sníží hluk a zvýší se maximální rychlost projíždějících vlaků po hlavních kolejích na 160 kilometrů za hodinu.

V letošním roce cestující práce na modernizaci železnice výrazně nepocítí, v příštím roce železniční dopravu zkomplikují víc, řekl ČTK ředitel Regionálního obchodního centra Pardubice Českých drah Tomáš Netolický.

"My se připravujeme hlavně na příští rok. Koncem května by měla začít nepřetržitá výluka, která potrvá pět měsíců. Nebudou jezdit vlaky mezi Pardubicemi a Rosicemi nad Labem. Bude jezdit náhradní autobusová doprava na Chrudim a na Hradec Králové," řekl Netolický.

Drobnější výluky lze čekat příští rok o víkendech. "Některé etapy zasáhnou do provozu jenom málo, třeba se na nějaký víkend udělá autobusová doprava do Kostěnic a podobně," dodal Netolický.

Kromě zrychlení dopravy budou po dokončení modernizace nová ostrovní nástupiště s bezbariérovým přístupem, nový staniční rozhlas, orientační systém, výtahy a nové eskalátory, které v Pardubicích v současnosti nejsou. Vznikne i nové nástupiště, k němu se prodlouží podchod. Rekonstrukci podstoupí například i zabezpečovací a sdělovací zařízení. Nová lávka pro pěší zajistí propojení sídliště Dukla s vlakovým nádražím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-5°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 -6°C

Celá předpověď