V západní Austrálii pátrají po ztracené kapsli s radioaktivním materiálem

foto Zobrazení kapsle s radioaktivní látkou, o jejíž ztrátě v západní Austrálii informovaly 27. ledna 2023 tamní úřady.

Canberra - Ztráta malé kapsle s radioaktivní látkou vyvolala v západní Austrálii rozsáhlé pátrání. Pouzdro obsahuje malé množství radioaktivního cesia-137, které by po dotyku mohlo způsobit vážné onemocnění. Úřady varovaly, aby se lidé v případě nálezu k předmětu nepřibližovali. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Kapsle se ztratila někde mezi městem Newman a přibližně 1400 kilometrů vzdáleným Perthem. Předmět s radioaktivním materiálem převážela dodávka z dolu severně od Newmanu mezi 10. a 16. lednem. Látka uvnitř kapsle se běžně využívá při důlních pracích, píše BBC.

Úřad hasičských a záchranných služeb (DFES) uvedl, že kapsli nelze použít jako zbraň, ale mohla by způsobit radiační popáleniny a způsobit další zdravotní potíže, například rakovinu.

Podle Andrewa Robertsona, hlavního hygienika a předsedy Radiologické rady, panuje největší obava z toho, že předmět někdo zvedne, aniž by věděl, o co jde. "Mohou si myslet, že je to něco zajímavého, a nechají si to, nebo si to nechají ve svém pokoji, v autě, nebo to někomu dají," uvedl.

Úřady zveřejnily snímek předmětu, který má rozměry šest krát osm milimetrů. Místa, kde přeprava začínala a končila, byla prohledána a úřady se snaží zjistit přesnou trasu cesty a zastávky, aby zúžily pole pátrání. Každý, kdo předmět spatří, by měl zavolat na číslo DFES. V případě, že se domnívá, že přišel s kapslí do kontaktu, má okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď