V Žabčicích na Brněnsku se soutěžilo v orbě traktorem i koňmi

foto Žabčice na Brněnsku hostily 5. října 2019 46. ročník mistrovství České republiky v orbě.

Žabčice (Brněnsko) - Vítězem hlavní kategorie mistrovství České republiky v orbě se stal v Žabčicích na Brněnsku Pavel Král soutěžící za tým Agri CS. ČTK to řekl Lubomír Neudert z Agrární fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který je zároveň místopředsedou Společnosti pro orbu ČR.

Fotogalerie

"Jediné, co se nám letos nepodařilo, bylo počasí. Soutěžících bylo nakonec 42, tedy o deset méně než loni," uvedl Neudert.

Každý ze soutěžících musel vlastním strojem zorat parcelu o velikosti 20 krát 100 metrů. Rozhodčí hodnotili naorávku, tedy takzvaný rozpich, sklad, hloubku, zahlubování a vyhlubování pluhu, provedení poslední brázdy a celkové provedení. "Brázdy by měly být rovné, výškově vyrovnané, souměrné, pěkně příléhající jedna na druhou," uvedl Neudert.

Soutěžilo se v sedmi kategoriích rozdělených podle použitého pluhu, včetně kategorie veteránů, v niž se orá za pomoci historického vybavení, kategorie orby koňmi a kategorie juniorů. Vítěz bude Česko reprezentovat na mistrovství světa i mistrovství Evropy.

Součástí mistrovství České republiky byla i výstava zemědělské techniky, na níž Zetor poprvé v Česku vystavil nový design traktorů Proxima.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď