Von der Leyenová má podporu EPP,socialisté a liberálové se poradí

foto Ursula von der Leyenová v europarlamentu.

Štrasburk/Brusel - Jednoznačnou podporu nástupu německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise dnes na plénu europarlamentu vyslovil její krajan a lídr "její" lidovecké frakce EPP Manfred Weber. Další důležité frakce, tedy socialisté z S&D a liberálové z Obnovy Evropy, se ale dopoledne k podpoře definitivně nezavázaly, rozhodnout se chtějí ještě před večerním hlasováním.

Poslanci začali o kandidatuře, se kterou počátkem měsíce přišel summit EU, debatovat po asi půlhodinovém projevu von der Leyenové a před večerním hlasováním. Kandidátka v projevu slíbila řadu věcí, které od ní především socialisté a liberálové vyžadovali při slyšení minulý týden. Slíbila například výrazné posílení snah unie v boji s klimatickými změnami, sociálnější Evropu i trvalý respekt k přáním europarlamentu.

Šedesátiletá politička potřebuje dnes v tajné volbě získat nadpoloviční většinu hlasů, tedy podporu nejméně 374 europoslanců. Samotná EPP jí takový počet se svými 182 hlasy nezajistí.

"Evropa musí být stabilní a musí být akceschopná," prohlásil Weber. Připomněl, že EPP v europarlamentu souhlasila - podle dohod učiněných na summitu EU - s nástupem socialisty Davida-Marii Sassoliho do křesla parlamentního předsedy. Očekává proto, že i další frakce budou dohody respektovat. "Musíme umět se na sebe navzájem spoléhat, to je jediná cesta, jak může Evropa uspět," podotkl.

Španělská šéfka socialistické frakce Iraxte Garcíaová upozornila, že socialisté se o své podpoře pro kandidátku teprve poradí. Ocenila, že von der Leyenová se ve svém vystoupení "posunula správným směrem", žádala ale konkrétnější údaje ohledně jejích plánů například v ochraně klimatu.

Liberální frakce Obnova Evropy se také poradí o svém postupu až dnes, řekl její lídr Dacian Ciolos. Upozornil, že vzhledem k současnému dění v EU bude rozhodování parlamentu zásadnější než kdy v minulosti.

Zelení dali ve svých vystoupeních najevo, že pro von der Leyenovou hlasovat nehodlají přes to, že ocenili některé její závazky, například v oblasti ochrany klimatu. "Pěkná řeč, ale kromě pěkných slov nic konkrétního," napsala na twitter Ska Kellerová z vedení frakce zelených.

Von der Leyenovou nepodpoří ani konzervativci z ECR, uvedl jejich zástupce Rafael Vitto. Její plány ohledně klimatu zkritizoval s tím, že poškodí některé sektory hospodářství i ty občany zemí EU, kteří v nich pracují. Jasně proti kandidatuře se vyslovili zástupci euroskeptické frakce Identita a demokracie i levicové GUE/NGL.

Von der Leyenová v projevu nabídla představu své práce v EK

Důrazem na boj s klimatickými změnami, ale i na posílení sociálního rozměru unie či respektem k názorům europarlamentu se dnes snažila získat hlasy potřebné většiny poslanců německá kandidátka do čela Evropské komise Ursula von der Leyenová. V přibližně půlhodinovém projevu také zdůrazňovala, že Evropská unie je prostor míru, jednoty a společných hodnot, které je třeba společně bránit.

"Evropa je jako dlouholeté manželství," prohlásila von der Leyenová v závěru svého vystoupení, "láska možná není tak velká jako v první dny. Ale je hlubší. Protože víme, že se na sebe můžeme spolehnout v dobrých i špatných časech. Protože víme, že se po hádkách zase usmíříme a nikdy nezapomínáme, proč jsme své spojenectví vytvořili".

Už v prvních sto dnech svého působení v čele Evropské komise slíbila von der Leyenová nový evropský klimatický zákon, v němž by bylo zakotveno, že k roku 2050 bude Evropa uhlíkově neutrálním světadílem. Vyšší mají odpovídajícím způsobem být i závazky pro bližší časová období a změny by měl financovat nový a rozsáhlý investiční plán pro udržitelnou Evropu, na klima chce orientovat i část práce Evropské investiční banky (EIB).

"Ne všechny naše regiony startují ze stejného místa, ale cíl máme společný. Proto navrhnu fond pro spravedlivý přechod, který bude pro ty nejvíce postižené. To je evropská cesta - máme své ambice, nikdo nezůstane opuštěn a nabízíme perspektivu," podotkla von der Leyenová. Zdůraznila i potřebu společného úsilí celého světa v této oblasti, EU se podle ní obecně bude vždy zasazovat o multilaterální a společná řešení.

Evropa podle ní musí být spravedlivá v sociální oblasti, kde by její komise chtěla přispět k tomu, že všechny státy zavedou svou minimální mzdu. "Každý, kdo pracuje na plný úvazek, by měl mít právo na minimální mzdu, která mu zajistí slušný život. Vytvoříme k tomu potřebný rámec, samozřejmě při respektu k rozdílným pracovním trhům," uvedla a vyslovila se také pro větší podporu mladých.

Svou komisi chce mít z poloviny obsazenou ženami a nebude prý váhat požádat státy o nová jména, pokud nebude žen nominováno dost. Evropská unie by podle ní měla účinněji potírat sexuální násilí a násilí na ženách.

Spravedlnost ale podle ní znamená i odpovídající zdanění například velkých internetových firem, které v EU výrazně vydělávají s využitím její infrastruktury i kvalifikovaných pracovníků.

Mezi dalšími tématy, která von der Leyenová zmínila, nechyběla ani migrace. Podle ní je třeba Evropskou pobřežní a pohraniční stráž výrazně navýšit na 10.000 lidí ne až k roku 2027, ale daleko dříve, nejpozději do roku 2024. V otázkách zahraniční politiky by podle dosavadní německé ministryně obrany měly členské země EU přejít k hlasování kvalifikovanou většinou, aby byla EU akceschopnější. Základním kamenem evropské obrany podle političky zůstává Severoatlantická aliance. "Transatlantickými zůstaneme. A musíme se stát více evropskými," uvedla.

Von der Leyenová také oznámila, že předloží nový návrh na reformu unijních pravidel, která se týkají migrace i azylové politiky, ačkoliv si je prý dobře vědoma, jak dalece podobné debaty členské země rozdělují. Je podle ní třeba zachraňovat lidi na moři a zlepšovat situaci uprchlíků, třeba ve spolupráci s OSN, ale také rozbíjet sítě převáděčů a bojovat s organizovaným zločinem. "Potřebujeme empatii i rozhodnou akci," řekla.

"Je třeba se podívat na to, jak můžeme překonat naše rozdílné pohledy," poznamenala s tím, že cílem je zachovat volný pohyb uvnitř unie.

Kandidátka se také opět vyslovila pro mechanismus, který by na celoevropské úrovni posuzoval stav právního státu ve všech zemích unie. "Tady nejsou možné kompromisy," prohlásila.

Von der Leyenová také zopakovala, že je připravena podpořit další odklad britského odchodu z EU, pokud k němu bude mít Londýn "dobré důvody".

Sliby, které dnes pronesla, do značné míry opakují její písemná prohlášení z uplynulých dnů. Do čela komise ji počátkem měsíce vybral summit EU. Zda ji dnes nadpoloviční většina europoslanců do funkce podpoří, se ukáže večer po tajné volbě, která začíná v 18:00.

Ursula von der Leyenová (vlevo) v europarlamentu.

Politico: Von der Leyenová naznačila, že z EK odejde Selmayr

Ve snaze získat podporu europoslanců před dnešním klíčovým hlasováním o jejím nástupu do čela Evropské komise naznačila německá kandidátka Ursula von der Leyenová, že ve funkci skončí vlivný generální tajemník EK a její krajan Martin Selmayr. Uvedl to dnes obvykle dobře informovaný internetový portál Politico, podle kterého takový vývoj von der Leyenová naznačila v pondělí večer na jednání lidovecké frakce EPP, kam ona sama politicky patří.

Sám Selmayr svým spolupracovníkům řekl, že ze sídla komise může být pryč "do konce příštího týdne", uvedl ranní emailový briefing serveru, jehož autor se "šedou eminencí" evropské komise hovořil v pondělí pozdě večer.

Německý právník byl v minulých letech klíčovým spolupracovníkem stávajícího šéfa komise Jeana-Claudea Junckera a v mnoha ohledech klíčovou osobou zákulisí bruselského politického života. Způsob, jakým se na jaře 2018 dostal do funkce generálního tajemníka EK, byl přitom z nejrůznějších stran kritizován a řešila jej například také unijní ombudsmanka.

Von der Leyenová podle serveru Selmayra při jednání s europoslanci z EPP přímo nejmenovala, uvedla jen, že podle jejího názoru může být v nejužším vedení příští Evropské komise jen jeden člověk z Německa. "A doufám, že to budu já," dodala.

Von der Leyenová ve snaze získat širší podporu, potřebnou ke zvolení v EP, se v pondělí v dopisech socialistům a liberálům zavázala podpořit řadu jejich konkrétních přání a témat. Dnes plénum europarlamentu osloví s kandidátským projevem, následovat bude rozprava europoslanců. Po řadě dalších jednání se bude o jejím nástupu do čela komise ve Štrasburku hlasovat dnes večer od 18:00.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď