V Ústí nad Labem vznikají vyhlídky z participativního rozpočtu

foto Dívka 9. října 2020 pozoruje okolí z rozhledny Lucemburkův kopec u Malečova v Českém středohoří. Čtrnáct metrů vysokou rozhlednu nechal postavit z příspěvků dárců a za pomoci dobrovolníků spolek Malečovský rozhled.

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem vznikly letos dvě turistické vyhlídky financované z participativního rozpočtu města. Každá vyšla na 350.000 korun. Jedna z nich stojí na Střekově, druhou mohou lidé navštívit v Krásném Březně. Návrhy na jednotlivé projekty podávají obyvatelé města, veřejnost o nich pak elektronicky hlasuje. Vítězné projekty si letos v Ústí nad Labem rozdělily prostřednictvím participativního rozpočtu přes čtyři miliony korun. Novou rozhlednu mohou lidé navštívit také v Malečově, peníze na ní vybral místní spolek.

Fotogalerie

Vyhlídka Františka Málka v Krásném Březně je na vrcholu táhlého širokého hřbetu mezi Krásným Březnem a Neštěmicemi. Vyhlídka nese jméno známého ústeckého turisty, který byl mezi prvními deseti nadšenci, kteří získali diamantový odznak za navštívených 100 rozhleden. Od roku 1981 se opakovaně podílel na opravě Erbenovy vyhlídky a bojoval též za záchranu výletního zámečku Větruše.

"Chodím turistiku, zajímá mě okolí Ústí nad Labem, a tak jsem vytipoval určitá místa, kde by se mohly udělat cesty, upravit se prostředí, aby se mohlo stavět," řekl ČTK turista Karel Punčochář, který výstavbu vyhlídek inicioval. Kromě samotného nápadu na vyhlídku musel sehnat i 15 podporovatelů z okolí, což byla jedna z podmínek pro přijetí návrhu městem. Vyhlídka v Krásném Březně nabízí pohled na řeku Labe, na protilehlé obce Svádov a Olšinky i na samotné město Ústí nad Labem. Turisté se mohou v případě nepříznivého počasí schovat pod altán, doplnil turista.

Kromě krásnobřezenské vyhlídky vznikla vyhlídka dalšího známého turisty Vlastimila Cajthamla na Střekově. Po jejím slavnostním otevření některé její části ničili vandalové. Punčochář navrhl vyhlídku i na Mariánské skále. "Teď se to zastavilo, protože koronavirus zasáhl do rozpočtu, takže se některé projekty odložily na příští rok," uvedl Punčochář.

Za výstavbou rozhledny v Malečově stojí spolek Malečovský rozhled. Skupina čítající tři členy, Evu Kovaříkovou, Jaroslava Bukáčka a Zdeňka Petra, vybrala peníze od dárců a po deseti letech diskuzí o výstavbě projektu se letos rozhledna mohla zpřístupnit veřejnosti. Spolek chce pracovat i na dalších projektech. Na svém webu členové uvádí, že se chystají zaměřit na drobné sakrální stavby či rekonstrukci kostela Čeřeniště.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď