V Ústí demonstrovali aktivisté a lidé z uzavíraných ubytoven

foto Obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, které na konci června ukončí provoz, demonstrovali 14. června 2018 na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem proti proti údajnému vyhánění Romů a chudých z města. Obyvatelé ubytoven v prohlášení k demonstraci uvedli, že jako Romové nemají možnost pronajmout si standardní byty za obvyklé ceny.

Ústí nad Labem - Několik desítek lidí vpodvečer demonstrovalo v Ústí nad Labem, plánované uzavření dvou ubytoven podle nich povede k vyhánění Romů a chudých z města. Akci svolali aktivisté spolupracující s lidmi ze dvou ústeckých ubytoven, které na konci června ukončí provoz. V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. Policie na akci dohlížela, byla bez jakýchkoli problémů, řekl ČTK ředitel ústecké policie Vladimír Danyluk.

Demonstranti, mezi kterými byli i někteří obyvatelé ubytoven, poukazovali na to, že jsou při hledání jiného bydlení často diskriminováni kvůli romské národnosti. Od města žádají, aby objekty vykoupilo, obyvatelé by pak založili družstvo a starali se o dům sami, případně chtějí od města pomoc, aby si zajistili standardní bydlení.

Demonstrace mají pokračovat, další je svolaná na příští středu před magistrát, kde mají v té době jednat zastupitelé.

Obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, které na konci června ukončí provoz, demonstrovali 14. června 2018 na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem proti proti údajnému vyhánění Romů a chudých z města. Obyvatelé ubytoven v prohlášení k demonstraci uvedli, že jako Romové nemají možnost pronajmout si standardní byty za obvyklé ceny. Na snímku zleva jsou aktivista Miroslav Brož a předseda krajské organizace strany Zelení Petr Globočník.  Provozovatelka ubytoven Lea Anderlová na konci května oznámila, že s podnikáním ke konci června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude.

S obyvateli ubytoven pracují neziskové organizace i pracovníci sociálních odborů obvodních radnic. Podle místostarosty centrálního obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí) se už povedlo pro víc než desítku rodin z Klíšské najít nové bydlení. "Podařilo se nám je umístit napříč městem. Jsou to opravdu hezké nájemní byty, někteří lidé jsou opravdu překvapeni, že mají za tak slušné peníze tak krásný byt," řekl ČTK Karika. Problém podle něj není ani s kaucemi, se kterými je pronájem bytů spojen. "Úžasnou práci odvádí i úřad práce. Našla se kapitola, která umožňuje těmto lidem kauci dát," doplnil místostarosta.

Obvodní radnice trvá na tom, že město by mělo ubytovnu v Klíšské, tedy v centru, vykoupit. Karika by místo ní chtěl zřídit byty pro samoživitelky. Město ale ještě neřeklo jasné slovo, zda bude mít o objekty zájem. "Odkoupení takového objektu je dlouhodobý proces a není cesta k okamžitému řešení. Skutečně je nereálné, aby město od 1.7. bylo vlastníkem nemovitosti. K takovému rozhodnutí je třeba řada kroků a projednávání, posudků, názor majetkové komise a zejména politická vůle v zastupitelstvu," řekla na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Romana Macová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď