V USA rychle přibývá nakažených, EU se otevře občanům 15 zemí

foto Téměř prázdná vinárna (na snímku z 29. června 2020) před zavřením v americkém Phoenixu.

Washington//Brasília/Berlín/Peking - Spojeným státům se nedaří zastavit šíření koronaviru, nové případy nemoci covid-19 rychle přibývají. Americké státy ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek. Státy Evropské unie naopak povětšinou pokračují v rozvolňování koronavirových opatření. Dnes se EU shodla na seznamu 15 zemí, jejichž občané budou moci od středy do unijních států přicestovat.

Na seznamu jsou například Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území. Na listině bezpečných zemí, kterou chtějí státy upravovat každé dva týdny, naopak chybí USA či Rusko. Kontrola hranic je ale zcela v pravomoci členských zemí EU a ČR již oznámila, že hodlá na své území pouze obyvatele osmi zemí ze seznamu.

V USA, kde žije zhruba 330 milionů obyvatel, už se podle Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo takřka 2,6 milionu lidí, z nichž 126.000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Agentura Reuters srovnala týdenní údaje a zjistila, že se v minulém týdnu ve srovnání s předchozími sedmi dny v USA počet nových případů zvýšil o 46 procent.

V Rusku sice v pondělí dál klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem a již pátý den se drží pod hranicí 7000, ale oproti oběma víkendovým dnům o třetinu stoupl počet mrtvých s nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Rusko zaujímá třetí příčku ve světě z hlediska počtu nakažených, v počtu úmrtí je ale až ve druhé desítce. Záznamy ruských úřadů proto budí zejména v západním tisku značné pochybnosti.

Významným ohniskem nákazy nadále zůstává Brazílie, kde za pondělí zemřelo dalších 692 lidí nakažených koronavirem; celkem už 58.314. Počet nakažených v zemi za poslední den vzrostl o 24.052 na 1,368.195.

Kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem obnovily britské úřady přísná karanténní opatření v anglickém městě Leicester. Podle listu The Daily Telegraph by se opatření proti šíření koronaviru mohla znovu zpřísnit až v 36 městech a regionech.

V Německu za uplynulý den přibylo 498 nových případů nemoci covid-19 a dalších 12 lidí na komplikace související s infekcí zemřelo. Dnes zveřejněná denní bilance nakažených je takřka dvojnásobná oproti číslům zveřejněným v pondělí, kdy bylo ohlášeno 262 nových případů. Celkem se zatím nakazilo 194.259 lidí, z nichž 8973 zemřelo. V Bavorsku, kde je nejvíce nakažených, budou mít nově možnost bezplatného testování všichni obyvatel, ať už mají příznaky nebo ne.

Kvůli zvyšování denního nárůstu nakažených koronavirem dnes zpřísnil opatření Izrael, kde za posledních 24 hodin přibylo 714 případů nákazy. Vláda proto nařídila omezit účast na akcích pořádaných venku na 250 lidí; na místech, kde se scházejí věřící, smí být maximálně 50 lidí. Vláda se prozatím chce vyhnout obnově celkové uzávěry, jaká platila v počátcích epidemie covidu-19.

Indie za posledních 24 hodin oznámila více než 18.500 nových případů koronaviru, zemi přesto čeká uvolnění některých protikoronavirových opatření. Více než 1000 nových infekcí a rekordní přírůstek obětí dnes oznámila Indonésie. Mírný nárůst zaznamenala i pevninská Čína, kde dnes přibylo 19 nově nakažených, zatímco o den dříve to bylo 12 nových případů. Čína rovněž ohlásila čtyři nové případy bez příznaků, které místní úřady nezahrnují do celkové statistiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pondělí 3. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď