Ve světě přes 11 milionů nakažených, v Miami noční zákaz vycházení

foto Odběrové místo pro testování na koronavirus ve městě Lawrence v americkém státě Massachusetts, 2. července 2020.

Washington/Záhřeb/Moskva - Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance představuje další smutný milník v pandemii, která si za šest měsíců vyžádala více než půl milionu mrtvých. Zhruba polovina nakažených se zotavila. S odvoláním na své propočty to napsala agentura Reuters. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je počet případů koronaviru více než dvojnásobný v porovnání s každoročně zaznamenanými závažnými chřipkovými onemocněními.

Mnoho těžce zasažených zemí přitom v těchto dnech uvolňuje protikoronavirová opatření zavedená s cílem zpomalit šíření nákazy. Zároveň však provádějí rozsáhlé změny v pracovním a společenském životě, které by mohly trvat rok nebo i déle, dokud nebude k dispozici vakcína.

V některých zemích dochází k opětovnému nárůstu infekcí, což vede úřady k částečnému obnovení omezení. Podle odborníků to do roku 2021 může být opakující se trend.

Spojené státy ve čtvrtek ohlásily více než 55.400 nových případů nákazy, což představuje nový globální denní rekord. Ve většině amerických států počty infikovaných stoupají. Několik amerických guvernérů proto plánované uvolňování, jež má oživit ekonomiku, pozastavilo. V USA dosud s koronavirem zemřelo téměř 129.000 lidí, což je bezmála čtvrtina světové bilance.

Latinská Amerika, kde Brazílie eviduje 1,5 milionu nakažených, má 23 procent světových případů. Indie, která dosud zaznamenala 625.000 nakažených, se stala novým ohniskem v Asii. Podle propočtů agentury Reuters, které vychází z vládních údajů, eviduje Asie zhruba 12 procent infikovaných, zatímco státy Blízkého východu asi devět procent.

V některých státech s omezenými schopnostmi testovat, oficiální počty infikovaných patrně odráží jen malý podíl z celkového počtu nemocných.

Na celém světě je doposud s koronavirem spojováno více než 520.000 úmrtí, což je podle Reuters zhruba stejný počet jako bývá hlášeno za rok na chřipku.

První oběti koronavirové nákazy se potvrdily v čínském Wu-chanu 10. ledna, následně začaly počty infikovaných a mrtvých narůstat v Evropě, Spojených státech a v Rusku.

Pandemie se nyní dostala do nové fáze. Indie a Brázilie hlásí denní nárůsty přesahující 10.000 případů infekce, což vážně zatěžuje zdroje, zatímco země jako Čína, Nový Zéland a Austrálie v uplynulém měsíci zaznamenaly nové nárůsty infikovaných, ačkoliv se jim víceméně podařilo zastavit lokální přenos.

Epidemie v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí vytíženost nemocnic. V Arizoně podle televize CNN množství volných lůžek na jednotkách intenzivní péče kleslo pod desetinu celkové kapacity, hospitalizace jsou na dosavadním maximu také v Severní Karolíně, která za poslední den zaznamenala rekordních 2099 pozitivních testů na virus SARS-CoV-2. Úřady a odborníci vyzývají Američany ke zdrženlivosti v souvislosti s nadcházejícími oslavami Dne nezávislosti, největší město na Floridě den před ním vyhlásilo noční zákaz vycházení.

Lidé v Miami by se až do odvolání neměli na veřejnosti pohybovat mezi desátou hodinou večer a šestou ráno, oznámilo dnes vedení okresu Miami-Dade. Zároveň byla prodloužena uzavírka kasin a dalších zábavních podniků, která měla původně dnes skončit.

Den poté, co místní ministerstvo zdravotnictví poprvé za dobu pandemie covidu-19 oznámilo přes 10.000 nově zjištěných nákaz, přibylo na Floridě bezmála 9500 evidovaných nakažených. Jihovýchodní stát je jedním ze 40 amerických států, kde v posledních dnech růst počtu infekcí zrychluje, píše agentura AP. Od zdravotnických činitelů a politiků napříč USA zaznívají varování ohledně oslav sobotního svátku, který za normálních okolností provázejí ohňostroje, průvody a nejrůznější večírky.

Většina velkých i menších měst veřejné oslavy Dne nezávislosti kvůli novému růstu epidemie zrušila, napsal deník The New York Times (NYT). Několikatisícový dav se ale očekává pod horou Mount Rushmore v Jižní Dakotě, v níž jsou vytesány obří portréty čtyř bývalých prezidentů USA, kde bude dnes večer (v noci na sobotu SELČ) ohňostroji přihlížet i americký prezident Donald Trump. Účastníci nebudou muset udržovat rozestupy ani mít zakryté obličeje.

Jižní Dakota je jedním z mála amerických států, kde se počty nových nákaz několik týdnů drží na relativně nízké úrovni. To nelze říct o Alabamě, která dnes stejně jako Severní Karolína oznámila rekordní přírůstek bilance nakažených. Ve státě se zhruba pěti miliony za den přibylo 1754 nálezů koronaviru.

V Arizoně, kde byl v červnu nárůst počtu infekcí nejdramatičtější, bylo dnes obsazených 1520 lůžek na jednotkách intenzivní péče, přičemž zhruba v polovině případů šlo o pacienty s covidem-19. V místních nemocnicích bylo k dispozici ještě asi 150 volných lůžek.

Přibližně 73procentní vytíženost nemocnic dnes hlásila Jižní Karolína s více než 1100 pacienty s covidem-19 nebo podezřením na tuto nemoc. Pozitivní výsledek tam má aktuálně asi každý pátý test na nákazu SARS-CoV-2, uvádí CNN. Ve zhruba 30milionovém Texasu dnes počet hospitalizací spojených s covidem-19 stoupl o 270 na rekordních 7652, zatímco denní bilance infekcí činila 7555 případů.

Ačkoli prezident Trump neustále tvrdí, že za prudkými nárůsty statistik v USA stojí stále větší množství prováděných testů, odborníci a i někteří vládní činitelé vidí vývoj z posledních týdnů jako známku vzestupu epidemie. Ve více než dvaceti státech úřady pozastavily uvolňování karanténních opatření či dokonce některé restrikce obnovily.

Situace také výrazně mění přístup některých států a politiků k nošení roušek, které na jaře v USA nebylo příliš rozšířené. Nyní jej podle médií nařizuje už dvacítka států, v dalších se povinné zakrývaní úst a nosu zavádí na lokální úrovni.

NYT v této souvislosti píše o "náhlém" názorovém obratu představitelů Republikánské strany. "Republikánští guvernéři a další spolustraníci se najednou snaží šířit jiné poselství, v době kdy pandemie tvrdě zasahuje jejich domovské státy," napsal deník. Roušky nyní propaguje viceprezident Mike Pence či lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell a přístup zřejmě mění i prezident Trump, který tento týden řekl: "Roušky plně podporuji. Myslím, že roušky jsou dobré."

K šíření osvěty se připojuje také Facebook, a to spuštěním speciálního upozornění pro uživatele jeho platforem. "Za nárůstu případů covidu-19 ve Spojených státech umisťujeme na vrch (seznamu vybraných příspěvků) facebooku a instagramu upozornění, které všem připomíná, aby nosili pokrývky obličeje a nasměruje je k dalším radám od (Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí) CDC," napsala společnost.

Brazílie má 1251 úmrtí s covidem, Mexiko rekordní počet infekcí

Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a přes 48.000 případů nákazy, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Mexické úřady hlásí 6741 nových infekcí, což je zatím nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Země v počtu potvrzených případů nákazy překonala dosud celosvětově desátý Írán, informuje dnes agentura Reuters.

Brazílie od propuknutí epidemie celkem eviduje 1,496.858 nakažených, z nichž 61.884 zemřelo. Tato největší země Latinské Ameriky s 209 miliony obyvatel je po Spojených státech pandemií podle absolutního počtu druhou nejhůře zasaženou zemí světa.

V Mexiku se od konce února, kdy se v zemi potvrdily první případy nákazy koronavirem, infikovalo 238.511 lidí. Mexické ministerstvo zdravotnictví také oznámilo 679 úmrtí v souvislosti s koronavirem, celkem v zemi po nákaze zemřelo 29.189 pacientů. V tomto ohledu je Mexiko na šestém místě.

Celková bilance zemřelých v zemi může po přezkoumání příčin úmrtí ještě vzrůst, domnívá se náměstek mexického ministra zdravotnictví a epidemiolog Hugo López-Gatell. Epidemiolog nedávno listu The Washington Post sdělil, že úmrtí v hlavním městě Mexika může být až třikrát více, než kolik uvádějí oficiální statistiky.

V Německu překročil počet obětí covidu hranici 9000

Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za den o dalších 446 na 195.674, počet zemřelých o devět na 9003. Oznámil to dnes německý Institut Roberta Kocha (RKI). Nárůst počtu nakažených opět výrazněji zrychlil v Rakousku. Za posledních 24 hodin jich přibylo 109, zatímco ještě ve čtvrtek bylo hlášeno 68 nových pozitivně testovaných osob na covid-19.

Ve čtvrtek Německo hlásilo 503 nově potvrzených případů infekce a rovněž devět úmrtí. Ze spolkových zemí nyní má nejvíce nakažených, 48.587, i nejvíce obětí spojených s koronavirem, 2598, nadále Bavorsko, které sousedí s Českou republikou.

V Německu opět lehce vzrostl počet nově infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní v okrese Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde se významným ohniskem nákazy stal masokombinát Tönnies. Nyní činí tato sledovaná hodnota 76,6, ale v době vrcholu místního šíření koronaviru to bylo přes 270. V sousedním okrese Warendorf, v němž byla také opět vyhlášena karanténní opatření, toto číslo spadlo pod kritickou hranici 50 už před týdnem.

V Rakousku, kde je denní nárůst infikovaných opět nad kritickou hranicí 100, je aktuálně nakažených 787 a 16.558 nakažených se už uzdravilo a 705 zemřelo. Nejvíce nakažených je nyní ve Vídni (283) a ve spolkové zemi Horní Rakousy (277), která sousedí s Jihočeským krajem.

V Chorvatsku přibylo 96 nakažených, přírůstek i ve Slovinsku

V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemická situace a opět rostou počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Informují o tom místní média.

V Chorvatsku zaznamenali za čtvrtek dalších 96 nově infikovaných, zatímco o den dříve jich bylo 81. Více než polovinu případů testy ve středu potvrdily v oblasti Slavonie na vnitrozemském severovýchodě země, informovala televize HRT. Od 25. února, kdy byl v zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel zaznamenán první případ nákazy, úřady nyní celkem evidují 3008 infikovaných osob. Z nich 112 zemřelo a 2168 se dosud uzdravilo.

K oblastem nejvíce postiženým šířením koronavirem patří hlavní město Záhřeb a přímořská Splitsko-dalmatská župa na jihu země.

Zvýšení počtu nově registrovaných případů nákazy koronavirem registrují také v sousedním Slovinsku. Úřady tam ve čtvrtek informovaly o 21 dalších infikovaných za posledních 24 hodin, tedy o osm více než předchozí den. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 16. dubna, kdy těchto případů bylo 36. Dnes zdravotnické orgány oznámily, že za uplynulých 24 hodin se nově nakazilo 16 lidí, což je na Slovinsko také vysoké číslo.

Od začátku epidemie v této zemi se dvěma miliony obyvatel registrují 1649 nakažených koronavirem. Z nich 111 v souvislosti s infekcí zemřelo.

Slovinsko ve čtvrtek oznámilo, že přeřadilo Česko, Chorvatsko a Francii z kategorie bezpečných zemí do kategorie méně bezpečných. Podle mluvčího vlády Jelka Kacina bylo toto opatření přijato v souvislosti s opětovně zhoršenou epidemiologickou situací v těchto státech.

Počet aktivních nákaz na 100.000 obyvatel je nyní ve Slovinsku 5,9. Podle kritérií slovinských epidemiologů je bezpečná země, kde uvedený údaj za 14 dní nepřekročí desítku. Proto v zemi v souvislosti s rostoucími denními přírůstky nákazy panuje obava, že by Slovinsko mohlo v následujících dvou týdnech tento práh překročit.

V Rusku osmý den počet nově nakažených nepřekročil hranici 7000

V Rusku osmý den počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 nepřekročil hranici sedmi tisíc. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných krizovým štábem, které potvrzují, že denní přírůstky se v poslední době drží na stabilní úroveň, zatímco údaje o úmrtích na nemoc covid-19, způsobovanou koronavirem, kolísají.

Během čtvrtka se počet nově infikovaných v Rusku rozrostl o 6718 osob. Ve čtvrtek ráno ráno štáb hlásil 6760 nově infikovaných, ve středu 6556 a v úterý 6693. Celkově úřady zaznamenaly od začátku epidemie 667,883 lidí, kteří se nakazili.

Léčbu z covidu-19 ve čtvrtek úspěšně ukončilo dalších 8915 pacientů, což je opět více než zaznamenaný denní přírůstek nakažených téhož dne. Uzdravených v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nyní už dohromady evidují 437.893.

Proti předchozímu dni se ve čtvrtek zase zvýšil počet úmrtí kvůli koronaviru a tyto údaje tak v posledních dnech kolísají. Zatímco v úterý zemřelo 216 pacientů s covidem-19, ve středu jich skonalo 147 a ve čtvrtek počet znovu vzrostl na 176. Od začátku epidemie v Rusku těchto obětí registrují 9859.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď