Česko má dostat 20 miliard eur z EU, Chorvatsko otevírá hranice

foto Lidé v rouškách na lavičce ve španělské Pamploně, 27. května 2020.

Brasília/Washington/Moskva/Brusel - Zatímco část světa ještě bojuje s pandemií covidu-19, evropské země již plánují návrat k běžnému životu. Z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, by mělo Česko získat téměř 20 miliard eur (skoro 550 miliard korun). Hranice pro občany deseti zemí Evropské unie včetně Česka plně otevírá Chorvatsko, oznámil dnes tamní premiér Andrej Plenković. Francie a Británie od nového týdne hlásí další uvolňování restrikcí.

Záchranný balík, který bude financován půjčkami na finančních trzích, musí jednomyslně schválit lídři členských zemí Evropské unie. Část politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše se přitom ke společnému zadlužování staví kriticky. Největšími příjemci pomoci by měly být nejpostiženější jihoevropské země Itálie a Španělsko.

Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltských států otevřelo své hranice Chorvatsko. Vláda dnes jednoznačně neřekla, kdy toto rozhodnutí vstupuje v platnost, nicméně z vyjádření jejích představitelů je zřejmé, že se tak stalo právě dnes. Ministr turistiky Gari Capelli už v sobotu novináře o tomto chystaném kroku informoval, přičemž uvedl, že začne platit ve čtvrtek 28. května.

Celosvětově se nemoc covid-19 podle údajů JHU dosud potvrdila u více než 5,7 milionu lidí, z nichž na 356.000 zemřelo. Přes 2,5 milionu nakažených se zotavilo.

V absolutních číslech mají zdaleka nejvíce případů nákazy (1,7 milionu) i jejích obětí Spojené státy. Počet zemřelých tam podle propočtů JHU přesáhl 100.000. Zpomalení nárůstu mrtvých ale nyní vede úřady v mnoha amerických státech k uvolnění restrikcí. Podle Reuters jsou nyní USA na osmé příčce v počtu zemřelých s koronavirem na hlavu. USA mají tři úmrtí na 10.000 obyvatel, zatímco v Belgii, která smutné statistice vévodí, zemřelo v průměru osm nakažených z každých 10.000 obyvatel. Následují Španělsko, Británie a Itálie.

Už 411.821 nakažených eviduje od počátku epidemie Brazílie, 25.598 pacientů s koronavirem zemřelo. Za posledních 24 hodin zaznamenala rekordní nárůst téměř 20.600 infikovaných. Na kontinentu Brazílii následuje Peru, které opět oznámilo rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy. V Rusku, které opět oznámilo rekordní denní přírůstek obětí, se od propuknutí nákazy v zemi celkem nakazilo 379.051 lidí.

Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům, kteří se kvůli pandemii dostali do finančních problémů. Podpůrné opatření, které potrvá do března 2021, se vztahuje také na Čechy, kteří v Německu studují. Země registruje 179.717 potvrzených případů nákazy, z čehož 8411 lidí zemřelo.

S uvolňováním dalších opatření přišly Francie a Británie. Spojené království začne s postupným uvolňováním od pondělka, bude se týkat některých obchodů, škol a také možnosti setkávání lidí ve venkovních prostorách. V zemi dosud zemřelo 37.837 a nakazilo se 269.127 lidí.

Rozsáhlé uvolňování restrikcí čeká od 2. června Francii. V této fázi by se měly postupně otevřít všechny školy, v omezeném režimu budou rovněž moci fungovat bary a restaurace. Vláda rovněž zruší zákaz vnitrostátních cest delších než 100 kilometrů. Některá omezení však ještě přetrvají, na veřejnosti se například stále nebude moci sejít více než deset lidí. Francie je jednou z nejhůře zasažených zemí současnou pandemií, s covidem-19 tam zemřelo již téměř 28.600 lidí.

V dalších dvou tvrdě zasažených evropských zemích, Itálii a Španělsku, v posledních týdnech stabilně klesá počet nových úmrtí i nakažených. V Itálii se za poslední den počet obětí zvýšil o 70 na 33.142. Nově nakažených je 593, celkem se infikovalo 231.732 lidí. Španělské ministerstvo zdravotnictví oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s covidem-19 za 24 hodin. Celkem tak už v zemi zemřelo 27.119 lidí s nákazou. Ta se dosud potvrdila u 237.906 lidí.

Úřady v pevninské Číně oznámily, že zaznamenaly za poslední den dva nové potvrzené případy nákazy, přičemž oba byly zavlečené ze zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -4°C

Celá předpověď